ROBERT MCKEE, UBFF İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİ

ROBERT MCKEE, UBFF İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİ

Senaristlerin başucu kitabı olarak bilinen "Story" kitabının yazarı McKee, 18 Kasım’a kadar devam edecek olan İstanbul Medya Akademisi ve Uluslarararası Boğaziçi Sinema Derneğinin düzenlediği 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin davetlisi olarak İstanbul'a geldi.

 

Dünyaca ünlü ödüllü senaristlerin ‘başucu’ kitabı olarak adlandırılan ve yayınevlerinde baskıları tükenen, satış rekorları kıran ‘Story’ isimli kitabının yazarı, hocaların hocası Robert McKee, bugün başlayacak ve Ulusla arası Boğaziçi Film Festivali kapsamında 3 günlük Tür Semineri / GENRE Seminar ile Türk Sinema sektörüyle buluşacak.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katkılarıyla Türkiye’ye gelen McKee'nin, festival kapsamında bugn başlayacak ilk gün seminerinin başlığı "TV Dizisi" olacak. 2. gün "Aksiyon / Gerilim ve 3. gün “Komedi" başlıkları altında gerçekleşecek "GENRE Semineri"ne katılım başvurusu beklenenin üzerinde!

 

Ünlü katılımcıların yanında sinema öğrencilerinin ve senaryoya gönül vermiş katılımcıların yer alacağı seminerler, McKee ile Türk Sineması sektörünü 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali kapsamında buluşturacak.

 

Geçtiğimiz gün Türkiye’ye eşi ile birlikte gelen üstad McKee, önce festival ekibi ve yetkilileriyle ardından özel medya buluşması ve röportajları için yazılı/ görsel yayın kuruluşlarıyla Four Seasons Otel’de bir araya geldi.

 

Robert McKee hakkında

Robert McKee, 1984'ten beri 100 binin üzerinde öğrenciye ders veren, öğrencileri arasında 60 Oscar ödülü sahibi bulunan, senaristlerin kutsal kitabı olarak adlandırılan "Story" kitabının yazarı olarak biliniyor.

 

Gişe rekortmeni "Yüzüklerin Efendisi" ve "Hobbit" serilerinin yönetmeni Peter Jackson, "Melekler ve Şeytanlar", "Da Vinci Şifresi", TV serisi "Fringe"in senaristi ve bütün dünyada çok ses getiren "Paranormal Activity" film serisinin yapımcısı Akiva Goldsman, "The Piano" filmiyle gönülleri fetheden feminist sinemanın önemli ismi Jane Campion, "Münih" ve "Zoraki Kral" gibi filmlerden tanınan Oscarlı oyuncu Geoffrey Rush, Golden Globe ödüllü aktris Meg Ryan gibi dünyaca tanınmış birçok isim McKee’nin öğrencileri arasında yer alıyor.

 

 

McKee’nin öğrencileri arasında 60 Oscar, 200 Emmy, 100 WGA (Writers Guild of America), 50 DGA (Directors Guild of America) ödülü sahibi, bin Emmy, 250 WGA ve 100 DGA Ödülü adayı bulunuyor. Senarist-yazar, halen 20 th Century Fox, Disney, Paramount ve MTV gibi büyük yapım şirketlerine proje danışmanlığı yapıyor, dünyanın birçok ülkesinde senaryo seminerleri veriyor.