Oscar yarışını Boğaziçi Film Festivali’nde izleyin!

Oscar adaylıkları sıkça konuşulan filmlerden “Beautiful Boy” ve “The Old Man & The Gun”, Türkiye’de ilk kez 6. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilecek.

Oscar yarışını Boğaziçi Film Festivali’nde izleyin!

Oscar adaylıkları sıkça konuşulan filmlerden “Beautiful Boy” ve “The Old Man & The Gun”, Türkiye’de ilk kez

6. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilecek. Bu yıl 26 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde ayrıca, Çekya, Güney Afrika, Mısır, Ukrayna, Romanya ve Lübnan’ın Yabancı Dilde En İyi Film aday gösterdikleri filmler de sinemaseverlerle buluşacak.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, THY, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın katkılarıyla ve Kurumsal İş Ortağı TRT, Kurumsal İletişim Ortağı TürkMedya, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı, İletişim Sponsoru TV+’ın destekleriyle 26 Ekim’de başlayacak 6. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl da dünya sinemasının en son ve başarılı yapımlarını İstanbullu sinemaseverlerle buluşturuyor. Festival programında bu yıl, oyuncularının performanslarıyla öne çıkan ve Oscar yarışında adı geçen filmler dikkat çekiyor.

 

Carell ve Chalamet’e Oscar yolu

Bunlardan ilki, dünya prömiyerini Toronto Film Festivali'nde gerçekleştiren ve Oscar kulislerinde özellikle oyuncuların şansının yüksek oluşuyla çokça konuşulan “Beautiful Boy”. Yapımcılığını Brad Pitt’in üstlendiği, yönetmen koltuğuna ise “The Broken Circle Breakdown” (2012), “The Misfortunates” (2009) ve “Belgica (2016) filmlerinin yönetmeni Felix Van Groeningen’in oturduğu drama, uyuşturucu bağımlısı oğluyla yüzleşen bir babanın gerçekte de yaşanmış hikâyesini anlatıyor. 2008 yılında yayınlanan “Beautiful Boy: A Father’s Journey Through His Son’s Addiction” adlı kitaptan uyarlanan “Beautiful Boy”, Steve Carell’ın ve  geçen yıl “Call Me By Your Name” (2017) ile büyük bir başarı kazanan Timothée Chalamet’nin Altın Küre’yi ve Oscar’ı hak eden performanslarına tanık olmak isteyenleri bekliyor.

 

Redford’un şansı yüksek

Oscar yarışında kulislerde En İyi Erkek Oyuncu adaylığında adı sıkça geçen bir diğer film ise “The Old Man & The Gun / İhtiyar Adam ve Silah”. Festivalin Açılış Filmi de olan “İhtiyar Adam ve Silah”, sayısız kere hapisten kaçan ve 70 yaşında son soygununa çıkan Forrest Tucker’ın gerçek yaşam hikâyesinden esinleniyor ve Redford’u perdede bir kez daha yıldızlaştırıyor. Eleştirmenlerce Redford, Christian Bale ile birlikte Erkek Oyuncu kategorisinin en güçlü adayı olarak gösterilirken, Sissy Spacek’in şansı da Yardımcı Kadın Oyuncu dalında yüksek görünüyor.


 

Yabancı Dilde En İyi Film’e 6 aday!

Festivalde ayrıca, Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde aday adayı olmuş 6 film gösterilecek. Festivalin Onur Ödülü’nün bu yılki sahiplerinden Sergei Loznitsa’nın Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünden En İyi Yönetmen Ödülü ile dönen filmi “Donbass” Ukrayna adına yarışırken; “Caramel” (2007), “Where Do We Go Now?” (2011) filmleriyle yönetmenlikte de rüştünü ispat eden Lübnanlı oyuncu Nadine Labaki’nin ilk gösterimini yaptığı Cannes’da seyirciyi adeta bölen ve Beyrut’un sokaklarından bakarak modern köleliği gözler önüne serdiği belgeseli “Capharnaüm” de Lübnan adına yarışacak.

 

Festivalde yarışacaklar

Mısırlı A.B. Shawky’nin ilk uzun metraj filmi de olan ve bu yıl Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan “Yomeddine / Karar Anı” ile Romen sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Radu Jude’un Karlovy Vary’de En İyi Film seçilen son filmi “I Do Not Care If We Go Down In History As Barbarians / Tarihe Barbarlar Olarak Geçsek Ne Olur Sanki!” de kendi ülkelerini temsil edecekler.

 

6. Boğaziçi Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri önüne çıkacak filmlerden, Olmo Omerzu’nun Karlovy Vary’de En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan büyüme ve yol filmi “Winter Flies / Kış Sinekleri” Çekya’nın; Jahmil X.T. Qubeka’nın Londra ve Toronto film festivallerinde gösterilmiş, Güney Afrika’da halk kahramanlığı statüsüne ulaşan kötü şöhretli bir kanun kaçağının gerçek hikâyesini Western türünde bir destanla anlattığı filmi “Sew the Winter to My Skin / Tenime İşleyen Kış” da Güney Afrika’nın aday adayı olacaklar.

 

Biletler mobilet’te!

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 6. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 26 Ekim-3 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Kısa Film gösterimleri için tüm biletler 5 TL, uzun metraj filmler içinse Tam biletler 12:00 ve 16:00 seansları için 10 TL, 19:00 ve 21:30 seansları için de 15 TL olarak satılacak. Öğrenciler için uzun metraj filmlerin biletleri tüm seanslarda 5 TL olacak. 16 Ekim’de satışa sunulacak festival biletleri ise mobilet.com’da satışa sunulacak.


 

6. Boğaziçi Film Festivali

26 Ekim–3 Kasım 2018

 

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: bogazicifilmfestivali.com

 

bilgi@bogazicifilmfestivali.com

 

facebook.com/BogaziciFilmFestivali

twitter.com/BogaziciFF

instagram.com/BogaziciFF