First Cut Lab Boğaziçi Film Festivali ile Türkiye’de!

Bosphorus Film Lab, First Cut Lab ortaklığı ile Türkiye’den seçilecek üç projeyi uluslararası film uzmanlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor.

First Cut Lab Boğaziçi Film Festivali ile Türkiye’de!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Kurumsal İş Ortağı TRT ile Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı'nın destekleriyle; Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği tarafından 18 - 25 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 7. Boğaziçi Film Festivali kurgu aşamasındaki uzun metraj kurmaca film projelerin uluslararası standartlarda geliştirilmesi için tasarlanmış bir workshop programı olan First Cut Lab ile işbirliği sağladı.

Boğaziçi Film Festivali’nin endüstri bölümü olan Bosphorus Film Lab bünyesinde 2015’ten bu yana uluslararası birçok film festivalinde; ilk kurgusu veya kaba kurgusu tamamlanmış projelerin geliştirilmesi için tasarlanan workshop programı First Cut Lab iş birliğiyle yerli projeler için atölye programı düzenlenecek.

20 -24 Ekim 2019 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan First Cut Lab’ın Türkiye ayağına başvuran kurgu aşamasındaki projelerden seçilecek 3 uzun metrajlı kurmaca filmin yapımcısı ve yönetmeni, uluslararası 3 film uzmanı ile birlikte özel bir atölyeye katılacak ve uzman danışmanlardan danışma hizmeti almaya hak kazanacak.

Projeleri uluslararası standartlarda olabileceği en iyi hale getirmek amacıyla ilk kez gerçekleşecek olan programa başvurular 15 Eylül 2019’a kadar kabul edilecek olup başvuru formuna ve başvuru süreci ile ilgili ayrıntılı bilgilere www.bogazicifestivali.com adresinden ulaşılabilecek.

Bu yıl Cannes Film Festivali’nde Türkiye Pavilyonu’nda imzalanan iş birliği ile ilgili Boğaziçi Film Festivali Artistik Direktörü Emrah Kılıç, Bosphorus Film Lab’de First Cut Lab’in Türkiye ayağını yapacak olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu dile getirerek amaçlarının projelerin uluslararası film marketleri için daha ilgi çekici hale gelmesi ve uluslararasında görünürlüğünün artması olduğunu ifade etti.

Konu ile ilgili First Cut Lab Direktörü Matthieu Darras ise festivalin farklı ve yeni birçok Türk filmini bir araya getirdiği seçkisini görüp çok etkilendiğinin altını çizdi. Türk sinemasına olan ilgisinin ve inancının tekrardan güçlendiğini ifade eden Darras, Boğaziçi Film Festivali’nin potansiyelinin çok yüksek olduğu için, festivalin Artistik Direktörü Emrah Kılıç ile “First Cut Lab”i Türkiye’ye getirip Türk filmleri üzerine çalışma fikrini ortaya koyduklarını dile getirdi.