Boğaziçi Film Festivali’nde dünyanın filmi yarışıyor!

Boğaziçi Film Festivali’nde dünyanın filmi yarışıyor!

17 Kasım’da başlayacak 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin uluslararası yarışmasında yarışacak filmler belli oldu. Saraybosnalı ünlü yönetmen Aida Begiç jüri başkanlığında gerçekleşecek Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Cannes’dan Locarno’ya, Berlin’den Venedik’e, pek çok festivalden ödüllerle dönmüş 8 film yarışacak. Almanya’dan Gürcistan’a, Litvanya’dan Güney Kore’ye, dünyanın dört bir ülkesinden bir araya gelmiş 10 kısa kurmaca ve 8 kısa belgesel film ise, toplamda 45.000 TL değerindeki ödüller için kısa film jürisinin karşısına çıkacak.

 

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin uluslarası yarışma filmleri de açıklandı. Almanya’dan Gürcistan’a, Litvanya’dan Güney Kore’ye, dünyanın dört bir yanından uzun, kısa kurmaca ve kısa belgesellerin yarışacağı festival, İstanbullu sinemaseverlere dünyanın filmini getirecek.

 

Büyük Ödül 50 bin TL!

Bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki tüm filmler Türkiye prömiyelerini  Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde yapacak. Brezilya, Fransa, Gürcistan, İran, İtalya, Kırgızistan, Romanya ve Rusya’dan toplam 8 filmin yer alacağı yarışmanın jüri başkanlığını ise, “Snow”, “Children of Sarajevo” gibi filmleriyle tanıdığımız, Saraybosnalı ünlü kadın yönetmen Aida Begic üstlenecek. Yarışmada bir film 50.000 TL değerindeki Büyük Ödül’e uzanırken; ayrıca, erkek oyuncu, kadın oyuncu, senaryo, sinematografi ve kurgu dallarında toplamda 100.000 TL’yi aşkın para değerinde ödül dağıtılacak.

 

İran sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Parviz Shahbazi’nin dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nin Ufuklar (Orizzonti) bölümünde yarışan ve iki genç sevgilinin birlikte olabilmek için ailelerinden kaçmalarını ve başlarına gelen çeşitli olayları incelikli bir kurguyla anlatan filmi Malaria; bol ödüllü ilk filmi “Apache” ile eleştirmenlerden övgüler toplamış Fransız yönetmen Thierry de Peretti’nin Cannes’da Eleştirmenler Haftası’nda yarışan, huzursuz edici ikinci filmi A Violent Lifeve Corn Island/Mısır Adası” filmi ile tanınan Gürcü yönetmen George Ovashvili’nin dünya prömiyerini Karlovy Vary’de yapan ve devrik bir devlet başkanının siyasi mücadelesini anlatan son filmi “Khibula”, yönetmenlerin takipçilerinin yarışmadan özellikle kaçırmaması gereken filmler.

 

Yeni yönetmenleri keşfetme vakti

Bu yıl yarışma seçkisinde ilk filmler dikkat çekiyor. İtalyan yönetmen Andrea Magnani’nin Locarno’da yarışan, aşırı kilo problemi nedeniyle gokart aracına artık binemeyecek hale gelen bir yarışçının kara komedi hikâyesini anlattığı Easy; Brezilyalı yönetmen Davi Pretto’nun Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde görücüye çıkan, Brezilya Ödülleri’nde En İyi Film seçlilen ve insan, doğa ve mülkiyet konularını başarılı ve etkileyici bir görsellikle anlatan filmi Rifle; Kırgız Bakyt Mukul ve Dastan Zhapar ikilisinin Montreal World Film Festivali’nden En İyi İlk Film Ödülü’yle dönen draması A Fathers Will, kısa filmleriyle Berlin ve Cannes film festivallerinde aldığı ödüllerle tanınan, genç kuşak Romen yönetmenlerden Cristi Iftime’nin dünya prömiyerini yaptığı Karlovy Vary’den Fedeora Ödülü’nü alan filmi “Marita” ve Rus yönetmen Ivan Bolotnikov’un Şanghay Film Festivali’nde Cristian Mungiu başkanlığındaki jüriden En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödülleriyle dönmüş biyografik filmi Kharms, yeni yönetmenleri keşfetmek isteyen sinemaseverleri bekliyor.

 

Dünyanın kısa filmine 20 bin TL ödül!

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin uluslararası kısa film yarışmasında ise, kurmaca dalında bir film 10.000 TL değerindeki En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü’nü, belgesel dalında bir film de yine 10.000 TL değerindeki En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Film Ödülü’nü kazanacak. Ayrıca festivalde ulusal ve uluslararası yarışan kısa filmlerden birine de 25.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay Büyük Ödülü verilecek.

 

En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Yarışması’nda Almanya, Belçika, Brezilya, Brüksel, Çin, Danimarka, Fransa, Güney Kore, Hollanda, İngiltere, İran, Letonya, Lübnan, Romanya ve Yunanistan’dan toplam 10 film bulunuyor. Mahdi Fleifel’in A Drowning Man”, Qiu Yang’ın A Gentle Night, Jeroen Ceulebrouck’un Antarctica, Ena Sendijarević’in Import”, Ladj Ly’in Les Miserables, Kaveh Mazaheri’nin Retouch, Una Gunjak ve Rami Kodeih’in birlikte çektiği Salamat From Germany, Cyril Aris’in The Presidents VisitAnna Katalin Lovrity’nin Volcano Islandve Adrian Silisteanu’nunWritten / Unwrittenadlı kısa filmleri Büyük Ödül için yarışacak.

 

En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Film Yarışması’nda ise Belçika, Çin, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, İran, Lübnan, Macaristan ve Yunanistan’dan toplam 8 film yarışıyor. Belgesel film tutkunlarının kaçırmaması gereken filmler arasında; Karlis Lesins’in Grandfathers Father, Douwe Dijkstra’nın Green Screen Gringo, ​Issa Touma, Thomas Vroege ve Floor Van Der Meulen’ın birlikte yönettiği Greeting From Aleppo, Sam Peeters’ın Homeland”, Laura Ferrés’nin Los Desheredados, William Henne ve Caroline Nugues’tan oluşan Atelier Collectif’in No Go Zone, Jean-Julien Pous’un Resonances ve Karam Ghossein’in Street Of Deathadlı kısa belgeselleri bulunuyor.

 

Biletler mobilet’te!

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 17-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Programın 2 Kasım’da açıklanacağı festivalin biletleri ise aynı gün mobilet.com’da satışa sunulacak.

 

 

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: bogazicifilmfestivali.com

 

facebook.com/BogaziciFilmFestivali

twitter.com/bogaziciff

instagram.com/bogaziciff

 

 

Ödüller & Yarışma Filmleri

 

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

 

En iyi Uluslararası Uzun Film Ödülü: 50.000 TL

En İyi Yönetmen Ödülü: 15.000 TL

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: 10.000 TL

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: 10.000 TL

En İyi Senaryo Ödülü: 7.500 TL

En İyi Sinematografi Ödülü: 7.500 TL

En İyi Kurgu Ödülü: 7.500 TL

 

•   A Father's Will / Bakyt Mukul, Dastan Zhapar Uulu - Kırgızistan

•   A Violent Life / Thierry De Peretti - Fransa

•   Easy / Andrea Magnani - Ukrayna, İtalya

•   Kharms / Ivan Bolotnikov - Rusya, Litvanya, Makedonya

•   Khibula / George Ovashvili - Gürcistan, Almanya, Fransa

•   Malaria / Parviz Shahbazi - İran

•   Marita / Cristi Iftime - Romanya

•   Rifle / Davi Pretto - Brezilya

 

Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışması

 

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: 25.000 TL

En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü: 10.000 TL

En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Ödülü: 10.000 TL

 

Uluslararası Kısa Kurmaca Film

•   A Drowning Man / Mahdi Fleifel - Danimarka, İngiltere, Yunanistan

•   A Gentle Night / Qiu Yang - Çin

•   Antarctica / Jeroen Ceulebrouck - Belçika

•   Import / Ena Sendijarević - Hollanda

•   Les Miserables / Ladj Ly, Fransa - France

•   Retouch / Kaveh Mazaheri - İran

•   Salamat From Germany / Una Gunjak, Rami Kodeih - Lübnan, Fransa

•   The President’s Visit / Cyril Aris - Lübnan, ABD, Katar

•   Volcano Island / Anna Katalin Lovrity - Macaristan

•   Written / Unwritten / Adrian Silisteanu - Romanya

 

Uluslararası Kısa Belgesel Film

•   Grandfather’s Father / Karlis Lesins - Letonya

•   Green Screen Gringo / Douwe Dijkstra - Hollanda, Brezilya

•   Greeting From Aleppo /Issa Touma, Thomas Vroege, Floor Van Der Meulen - Suriye, Hollanda

•   Homeland / Sam Peeters - Belçika

•   Los Desheredados / Laura Ferrés - İspanya

•   No Go Zone / Atelier Collectif (William Henne, Caroline Nugues) - Brüksel

•   Resonances / Jean-Julien Pous - Fransa, Güney Kore

•   Street Of Death / Karam Ghossein - Lübnan, Almanya