Bobby Roth’tan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’ne özel masterclass!

Bobby Roth’tan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’ne özel masterclass!

17 Kasım’da başlayacak 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali sinemanın usta isimlerini İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta Béla Tarr’ın İstanbul’a geleceğinin müjdesini veren festivalin bir diğer önemli konuğu, Lost, Prison Break, Miami Vice, “Fringe” gibi pek çok kült dizinin yönetmeni Bobby Roth olacak. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın GENÇDES Projesi desteğiyle Türkiye’ye gelecek olan Roth, festival kapsamında sinemaseverlere özel bir sinema dersi verecek. 

 

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin uluslararası konukları da büyük heyecan yaratıyor. Geçtiğimiz hafta, yaşayan en önemli yönetmenlerden Béla Tarr’ın İstanbul’a geleceğinin müjdesini veren festivalin bir diğer önemli konuğu, Amerikalı yönetmen Bobby Roth olacak. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2016 yılında başlattığı ve gençlerin kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımını artırmayı amaçlayan GENÇDES Projesi desteğiyle Türkiye’ye gelecek olan Roth, festival kapsamında sinemaseverlere özel bir sinema dersi verecek.

 

Eğitimini Berkeley'de Felsefe ve Yaratıcı Yazarlık, USC Cinematic Arts’ta Sinema, UCLA'da Film Yapımcılığı alanında tamamlayan Roth, “Lost” ve “Prison Break” başta olmak üzere aralarındaMiami Vice, Beverly Hills, 90210, Revenge, “Grey’s Anatomy”, “Fringe”in de bulunduğu pek çok ünlü televizyon dizisini yönetti. Independent Feature Project’in kurucularından ve Amerikan Yönetmenler Birliği’nin ilk eş başkanı da olan Roth, Sundance’te Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Circle of Power(1981), Heartbreakers(1984),Manhood (2003), “Berkeley” (2005) gibi pek çok ödüllü filmleri çekti. En son 3 sene önce Türkiye’de TRT dizisi olan Filinta”nın yönetmenliğini yapan Roth, Haziran ayında düzenlenen Miami Web Fest’te Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı. Sektörde halen aktif olarak çalışan Roth, Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde de vereceği masterclass programıBir Yönetmen Hazırlamak” ile tüm dünyada eğitimler vermeye devam ediyor.

 

Başvuruların bogazicifilmfestivali.com’dan yapıldığı sinema dersine katılanlara ayrıca, Bobby Roth’un 10 bölümden oluşan A Director Prepares: Bobby Roth's Masterclassadlı eğitim serisi de hediye edilecek.

 

Biletler mobilet’te!

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 17-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Programın 2 Kasım’da açıklanacağı festivalin biletleri ise aynı gün mobilet.com’da satışa sunulacak.

 

 

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: bogazicifilmfestivali.com

 

facebook.com/BogaziciFilmFestivali

twitter.com/bogaziciff

instagram.com/bogaziciff

 

 

Bobby Roth

Yönetmen, senarist ve yapımcı

Los Angeles'ta doğdu ve büyüdü. Berkeley'de felsefe ve yaratıcı yazarlık okudu ve 1972'de USC Cinematic Arts’tan mezun oldu. Yüksek lisansını UCLA'da Film Yapımcılığı bölümünde yaptı. “Lost” ve “Prison Break” başta olmak üzere aralarında “Miami Vice”, “Beverly Hills, 90210”, “Revenge", “Grey’s Anatomy”, “Fringe”in de bulunduğu pek çok ünlü televizyon dizisini yönetti. Independent Feature Project’in kurucularından ve Amerikan Yönetmenler Birliği’nin ilk eş başkanı da olan Roth, Sundance’te Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Circle of Power (1981), “Heartbreakers” (1984), Manhood (2003), Berkeley (2005) gibi ödüllü filmleri yönetti. En son 3 sene önce Türkiye’de TRT dizisi olan “Filinta”nın yönetmenliğini yapan Roth, Haziran ayında düzenlenen Miami Web Fest’te Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı. Sektörde halen aktif olarak çalışan Roth, Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde de vereceği masterclass programı “Bir Yönetmen Hazırlamak” ile tüm dünyada eğitimler vermeye devam ediyor. bobbyroth.net/