Belgesel tutkunları Boğaziçi Film Festivali’ne

Gelecek hafta başlayacak 6. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, belgesel film tutkunlarını sevindirecek bir programla geliyor.

Belgesel tutkunları Boğaziçi Film Festivali’ne

Gelecek hafta başlayacak 6. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, belgesel film tutkunlarını sevindirecek bir programla geliyor. İsviçre’den Lübnan’a, Avusturya’dan Çin’e, dünyanın dört bir yanından 30’a yakın belgesel film, teknolojiden güncel sanata, mülteci sorunundan aktivizme, bir çok farklı konuda çağımıza tanıklık ediyor.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından

düzenlenen ve 26 Ekim’de başlayacak 6. Boğaziçi Film Festivali, belgesel sinemanın usta isimlerini ve yılın festival gözdesi filmlerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Belgesel sinemanın yaşayan en büyük ustalarından sayılan Ukraynalı auteur Sergei Loznitsa’yı İstanbul’da ağırlayacak Boğaziçi Film Festivali’nde İsviçre’den Lübnan’a, Avusturya’dan Çin’e, dünyanın dört bir yanından 30’a yakın belgesel film gösterilecek.

 

Çağımızın tanığı filmler

Festivalin, dünyanın en önemli belgesel film festivallerinden ödüllerle dönmüş filmleri bir araya getirdiği Bi Dünya Belgesel bölümünde çağımıza tanıklık eden 5 film yer alıyor. Elizabeth Mirzaei ve Gulistan Mirzaei’nin prömiyerini yaptığı CPH:DOX’tan F:ACT Ödülü ile dönen ve Afganlı bir kadının uyuşturucuyla mücadelesini izleyen filmleri “Laila At The Bridge / Leyla’nın Köprüsü”, Christian Frei ve Maxim Arbugaev’in birlikte yönettiği, Sundance’in Dünya Sineması bölümünde belgesel dalında En İyi Sinematografi Ödülü’nü, Moskova’dan da Seyirci Ödülü’nü kazanmış “Genesis 2.0 / Mamutların Peşinde”, Avusturyalı yönetmenler Florian Weigensamer ve Christian Krönes’in Gana'da binlerce insanın çalıştığı bir elektronik çöplükte yaşananlardan yola çıkarak zamansız bir kıyamet tablosu çizdikleri etkileyici belgeselleri “Welcome To Sodom / Sodom'a Hoş Geldiniz”, Nathaniel Kahn’ın Sundance, Philadelphia, CPH:DOX film festivallerinde yarışan ve Jeff Koons, Gerhard Richter, Njideka Akunyili Crosby, Larry Poons gibi dünyaca ünlü güncel sanatçıların da konuk olduğu filmi “The Price Of Everything / Her Şeyin Fiyatı Vardır” ve Tommy Pallotta ve Femke Wolting’in SXSW, Hot Docs gib festivallerde gösterilmiş, “Yapay Zeka, insanlığı devre dışı bırakacak mı?” sorusunun peşine düşen filmleri “More Human Than Human / İnsandan Daha İnsan”, türün tutkunlarının kaçırmaması gereken belgeseller.

 

Mülteci sorunu devam!

Boğaziçi Film Festivali’nin geçen yıl başlattığı ve 21. yüzyılın en önemli sorunu haline gelen mülteci sorununu sinemada etkileyici bir dille anlatan filmleri buluşturduğu bölümü “Uzun Yürüyüş”te ise 2 belgesel gösterilecek.

 

Michel Toesca’nın Fransa-İtalya sınırında yer alan dağlık Roya vadisinde yaşayan ve bu zorlu bölgeden geçmek için tehlikeli bir yolculuktan geçen mültecilere inatla yardım eden çiftçi Cédric Herrou’yu izlediği ve Cannes’da gösterilen belgeseli “To The Four Winds / Dünyanın Tüm Rüzgârları” ve “Caramel” (2007), “Where Do We Go Now?” (2011) filmleriyle yönetmenlikte de rüştünü ispat eden Lübnanlı oyuncu Nadine Labaki’nin ilk gösterimini yaptığı Cannes’da seyirciyi adeta bölen ve modern köleliği gözler önüne serdiği Beyrut’un sokaklarından seyreden herkesi derinden etkileyen hikâyeler anlattığı filmi “Capharnaum”, bölümün filmleri olacak.

 

Loznitsa ve Oneli İstanbul’da

6. Boğaziçi Film Festivali’nin konukları arasında belgesel takipçilerini heyecanlandıracak iki isim bulunuyor. “Process (The Trial)” ve “Victory Day”in Türkiye gösterimleri için İstanbul’a gelecek ve festivalde Onur Ödülü’nü alacak Ukraynalı auteur Sergei Loznitsa, 28 Ekim Pazar günü Soho House İstanbul’da deneyimlerini paylaşacağı bir master class verirken; geçen yılın en iyi belgesellerinden biri sayılan, San Francisco, Saraybosna film festivallerinden en iyi belgesel ödüllü “City of the Sun”ın Gürcü yönetmeni Rati Oneli de festivalin Uluslararası Kısa Belgesel Film Yarışması’nda jüri üyeliği yapacak.

 

Biletler mobilet’te!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, THY, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın katkılarıyla ve Kurumsal İş Ortağı TRT, Kurumsal İletişim Ortağı TürkMedya, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı, İletişim Sponsoru TV+’ın destekleriyle düzenlenen 6. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 26 Ekim-3 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Kısa Film gösterimleri için tüm biletler 5 TL, uzun metraj filmler içinse Tam biletler 12:00 ve 16:00 seansları için 10 TL, 19:00 ve 21:30 seansları için de 15 TL olarak satılacak. Öğrenciler için uzun metraj filmlerin biletleri tüm seanslarda 5 TL olacak. Festival biletleri ise mobilet.com’dan satın alınabilir.


 

6. Boğaziçi Film Festivali

26 Ekim–3 Kasım 2018

 

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: bogazicifilmfestivali.com

 

bilgi@bogazicifilmfestivali.com

 

facebook.com/BogaziciFilmFestivali

twitter.com/BogaziciFF

instagram.com/BogaziciFF