9. Boğaziçi Film Festivali Kapsamında Danis Tanovic Masterclass’ı Gerçekleştirildi

9. Boğaziçi Film Festivali Kapsamında Danis Tanovic Masterclass’ı Gerçekleştirildi

Bu yıl 9'uncu kez düzenlenen Boğaziçi Film Festivali Boshporus Film Lab kapsamında, “No Man’s Land”, “Death in Sarajevo”, “An Episode in the Life Of An Iron Picker” ve “Cirkus Columbia” filmlerinin Oscar ödüllü Bosnalı yönetmeni Danis Tanovic masterclass etkinliği gerçekleştirdi. Uluslararası alanda sayısız ödüle uzanan, aynı zamanda festivalden bir Onur Ödülü de alan Tanovic’in masterclass etkinliği büyük ilgi gördü. Etkinliğin moderatörlüğünü ise Boğaziçi Film Festivali Artistik Direktörü Emrah Kılıç yaptı.

24 Ekim Pazar günü Atlas 1948 Sineması’nda düzenlenen etkinlikte usta yönetmen deneyimlerini aktardı ve izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Kariyerine belgesel ile başladığını ve daha sonra Saraybosna Savaşı’nı çektiğini aktaran yönetmen, kurmaca filme geçmeden önce edindiği belgesel tecrübesinin önemli katkılarda bulunduğunu söyledi. Savaş başladığında Belçika’ya gittiğini belirten yönetmen, kariyerinin orada şekillendiğinden bahsetti. Tanovic, “Tekrar sinemaya dönmek gibi bir düşüncem yoktu. Eşimle beraber sinemaya giriyordum, yeni gösterilen çok kötü filmler vardı ve 'Nasıl daha iyisini yapabilirim?' diye düşündüm. Eşim beni teşvik etti ve oturdum senaryoyu yazdım,” dedi.

“Dünyanın her yerinde mayınların olduğu garip zamanlarda yaşıyoruz.”

Saraybosna Savaşı sırasında, cephede baş başa kalan farklı ülkeden iki askerin yer aldığı “No Man’s Land” filmi hakkındaki sorulara da cevap veren Tanovic, günümüzde, dünyanın her yerinde mayınların olduğu garip zamanlarda yaşadığımızı belirtti. Filmlerinin politik olduğu ama finale her zaman insani duyguların kaldığının hatırlatılması üzerine Tanovic, “Gerçekten bunu vermek çok zor, teşekkür ederim, bu duygunun geçmesini duymak güzel. İnsan filmden sonra dönüp bakıyor ve onu hissediyor. Zaten senaryoyu yazarken değil izleyince daha iyi anlıyorsunuz,” dedi.

Sinemada süre konusunda bir baskı hissedip hissetmediği sorulan yönetmen, “Sekiz saatlik film yapıyorlar mesela. Bir saat de olabilir, bir buçuk saat de. Hayat bu şekilde. İşin ticari tarafı da var. Bir şey okuyup sonrasında düşünmeye başlayabilirsiniz bu da bir yöntemdir,” diye belirtti.

“Dijital platformlar sinemayı öldüremez.”

Tanovic, dijital platformların sinemayı öldüreceği endişesi hakkındaki soruya, “Sinemayı öldüremez. Tek başına film izlemek ile aynı şey değil,” dedi ve tek başına film izlemenin bambaşka bir tecrübe olduğunu, salonda film izlemenin ise sosyal bir deneyim kazandırdığını dile getirdi. Bu anlamda tiyatronun hala kuvvetli oluşunu örnek gösterdi ve dijital platformların pandemi döneminde önemli bir iş başardığını sözlerine ekledi. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı'nın destekleri ve Beyoğlu Belediyesi’nin Kurumsal Ev Sahipliği’nde Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 9. Boğaziçi Film Festivali, sektörün birbirinden değerli isimlerinin yanı sıra dünya çapında sinema profesyonellerini İstanbul’da ağırlıyor. Filmler ve etkinlikler hakkında detaylı bilgiler ile tüm sinema salonlarındaki gösterimler www.bogazicifilmfestivali.com internet sitesi ve festivalin sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.

Biletler Mobilet’te!

Yedi gün sürecek Boğaziçi Film Festivali’nde, film gösterimleri fiziki olarak Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleşiyor. 

Festival biletleri 13.00 ve 16.00 seansları için 10 TL, 18.30 ve 21.00 seansları için 15 TL, kısa film gösterimleri ise 5 TL’den mobilet.com üzerinden satışa sunuldu. Ayrıca biletler festival süresince Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması gişelerinden de alınabilir.

Covid-19 Önlemleri Hakkında Önemli Bilgi 

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilmiştir. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid­19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacaktır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı takvimini tamamlamış izleyiciler son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren, Covid-19 geçirmiş kişiler ise izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süre ile etkinliklere PCR testi koşulu aranmadan katılabilecektir. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecektir.