8. Boğaziçi Film Festivali'nde
Altın Yunus'lar Sahiplerini Buldu

23-30 Ekim tarihleri arasında #HerŞeyeRağmen sloganıyla sinemaseverleri sosyal mesafe kurallarına uyarak sinema salonlarında ağırlayan 8. Boğaziçi Film Festivali’nin, 30 Ekim akşamı gerçekleştirilen ödül töreninde Altın Yunus ödülünü alan isimler belli oldu.

8. Boğaziçi Film Festivali'nde <br>Altın Yunus'lar Sahiplerini Buldu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı'nın destekleriyle; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 23 – 30 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 8. Boğaziçi Film Festivali, bu akşam (30 Ekim) Feriye’deki ödül töreniyle sona erdi. Törende Ferit Karol’un yönettiği “Kumbara”, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film seçilerek 100.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’nü kazandı. Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise Svetla Tsotsorkova’nın “Kız Kardeş / Sister” filmi En İyi Film seçilirken, Bosphorus Film Lab’ın destek vereceği projeler de belli oldu. Törenin sunuculuğunu Elif Bereketli üstlendi.

Son dönemin öne çıkan örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturan festival, bu yıl 30 ülkeden toplam 60 filmi sinemaseverlerle buluşturdu. Pandemi kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilen ödül törenine film ekipleri, davetliler ve basın mensupları katılım gösterdi. Gecede törenin açılış konuşmasını Boğaziçi Film Festivali Artistik Direktörü Emrah Kılıç yaptı. Konuşmasına “Siz olmasaydınız biz festivali yapamayacaktık” cümlesiyle başlayan Kılıç, festivali fiziksel olarak yapmanın kendileri için çok önemli olduğunu ve bunu da başardıklarını ifade etti. Konuşmasında filmleri izleyip değerlendiren jüri üyeleri ve salonları dolduran sinemaseverlere teşekkürlerini sunan Kılıç, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT olmak üzere maddi ve manevi anlamda desteklerini esirgemeyen tüm sponsorlara teşekkür etti. “Festival ekibime de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Böylesine hassas koşullarda festivalin gerçekleşmesi için ellerinden geleni yapmaları bizler için çok değerli” diyen Kılıç, festival ve sinemalar için ellerinden gelen her türlü katkıyı vermeye devam edeceklerini belirtti. Festivali bu yıl çok zorlu şartlarda yaptıklarını ve pandeminin sinema sektörünü derinden etkilediğine de dikkat çeken Kılıç, en yakın zamanda sinema salonlarından filmleri daha özgürce izlendiği günlerde görüşme dileklerini iletti.

 

Yılın En İyi Yerli Filmi “Kumbara”

Başkanlığını edebiyatçı, senarist ve yapımcı Tarık Tufan’ın yaptığı ve yönetmen Ramin Matin, görüntü yönetmeni Taner Tokgöz, oyuncu İpek Türktan Kaynak ve oyuncu Ecem Uzun’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Ferit Karol’un yönettiği “Kumbara”yı yılın en iyi yerli filmi seçti. Ödülünü Tarık Tufan’dan teslim alan Ferit Karol; “Senaryoyu yazım sürecim sekiz yıl sürdü. Bu süreçte bana destek olan herkese ekibim başta olmak üzere teşekkür ederim” dedi.

100.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’nün sahibi olan “Kumbara”, aynı zamanda Ferit Karol’a En İyi Senaryo Ödülü’nü, Gülçin Kültür Şahin’e En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ve Murat Kılıç’a En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı. Ödülünü alan Gülçin Kültür Şahin “Başta jüri üyeleri olmak üzere, yönetmenim Ferit Karol’a ve rol arkadaşım Murat Kılıç’a çok teşekkür ederim” dedi. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan Murat Kılıç da “Bu ödülü yalnızca kendi performansımla değil, Gülçin’le yaptığımız paslaşmayla kazandım. Tek başına olan bir şey değil. Hepimiz uzunca bir süre eve kapandık ve evde en çok yaptığımız şey film izlemekti. Bu dönemde de sinemacılara çok ihtiyaç duyuldu” dedi. Yarışmada En İyi Yönetmen Ödülü “Gölgeler İçinde” filmiyle Erdem Tepegöz’ün oldu. Ödülünü alan Tepegöz, “Bu tarz ödüller iyi film yapma yönünde bana oldukça cesaret veriyor. Kararı veren tüm jüri üyelerine teşekkür ederim” dedi. En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nün sahibi de “Gölgeler İçinde” filmiyle Hayk Kirakosyan’ın oldu. Festivalde Jüri Özel Ödülü Fatih Özcan’ın yönetmenliğin yaptığı Mavzer’in oldu. Ödülü alan Fatih Özcan “Anne babamın uzun kış akşamlarında bana anlattığı hikayeler olmasa bu film olmazdı. Başta onlar olmak üzere tüm ekibime en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. En İyi Kurgu Ödülü’nün sahibi ise “Gelincik” filminden Fırat Terzioğlu’nun oldu.

10.000 TL değerindeki FİYAB Yapımcı Ödülü için ilk ya da ikinci filmini çekmiş yapımcılar değerlendirildi. Yapımcılar Alper Tunga Özdemir, Nazif Tunç ve Metin Tunçtürk’ten oluşan FİYAB (Film Yapımcıları Meslek Birliği) Jürisi “Mavzer” filmi ile Enes Erbay En İyi Yapımcı Ödülü’ne layık gördü.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan Mavzer filminin yönetmeni Fatih Özcan da bu yıl Mehmet Eryılmaz, Melisa Önel ve Selim Evci’den oluşan Film Yönetmenleri Derneği Jürisi tarafından bu yıl ilk defa verilen FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi oldu.

Uluslararası Uzun Metraj En İyi Film “Kız Kardeş / Sister” Filminin Oldu

Joanna Kos-Krauze’nin başkanlık ettiği; Ismet Sijarina, Nariman Aliyev, Anna Katchko ve Zlatko Vidackovic'den oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi ise 50.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’nün sahibini yönetmen Svetla Tsotsorkova’nın “Kız Kardeş / Sister” filmi olarak belirlendi. Film aynı zamanda Monika Naydenova’ya En İyi Kadın Oyuncu, Asen Blatechky’ye de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı.

Yarışmada, “Adliye / Ordinary Justice” filmi ile Chiara Bellosi Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi tarafından En İyi Yönetmen seçildi. Jüri Özel Ödülü ise “Kodokushi” filmiyle Ensar Altay’a gitti.

Kısa Filmlere Büyük Destek Bu Yıl da Devam Etti

8. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Yarışması ile Ulusal ve Uluslararası Kısa Belgesel Yarışması’nda toplam 70 bin TL değerinde ödüller dağıtıldı. Banu Sıvacı, Cihan Sağlam ve Murat Tolga Şen’den oluşan jüri üyeleri, Ulusal Yarışma’da Murat Uğurlu’nun “Tapınak”, Uluslararası Yarışma’da ise Anthony Nti’nin “İyi Geceler / Good Night” adlı filmleri En İyi Kısa Kurmaca Film seçti.

Jüri üyeleri Kısa Belgesel Film Yarışmaları’nda ise, ulusalda Malaz Usta’nın “Sürgünde Bir Yıl”, uluslararasında ise Alex Evstigneev’in “Altın Düğmeler / The Golden Buttons”i En İyi Kısa Belgesel Film seçti. Francesca Canepa’nın “Nehrin Sessizliği / The Slince of the River” filmi 25.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay Büyük Ödülü’nün sahibi olurken 5.000 TL para ödüllü İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü’nün kazananı ise, Zeynep Dilan Süren’in “Büyük İstanbul Depresyonu” adlı kısa filmi oldu. 

Bosphorus Film Lab’dan Yerli Sinemaya Destek

TRT’nin kurumsal iş ortaklığıyla düzenlenen Bosphorus Film Lab’ın kazananları da gecede belli oldu.

Pitching kategorisinde Per Eirik Gilsvik, Frederic Boyer ve Faruk Güven’den oluşan jüri üyeleri on iki projeyi değerlendirdiler. Pitching kategorisinde TRT Ortak Yapım Ödülü yapımcılığını Müge Büyüktalaş, yönetmenliğini Ali Aydın’ın yaptığı “Kuşlar Yasına Gider” adlı projeye giderken, Postbıyık Renk Düzenleme Ödülü de yapımcılığını M. Tarık Ötgen, yönetmenliğini Bilal Petek’in yaptığı “Karine” projesine verildi.

Work in Progress kategorisinde Bernd Buder, Anne Delseth ve Serdar Can’dan oluşan jüri üyeleri yedi projeyi değerlendiler. Work in Progress kategorisinde 25.000 TL değerindeki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü, yapımcılığını Nefes Polat ve Selcen Ergun, yönetmenliğini Selcen Ergun’un yaptığı “Kar ve Ayı” adlı projesinin olurken, CGV Mars Film Dağıtım Ödülü ise yapımcılığını ve yönetmenliğini Cüneyt Karakuş’un yaptığı “Eflatun” adlı projesine verildi.

 

8. BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLER 

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü (100.000 TL): Kumbara (Ferit Karol)

En İyi Yönetmen Ödülü (20.000 TL): Erdem Tepegöz (Gölgeler İçinde)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (15.000 TL): Gülçin Kültür Şahin (Kumbara)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (15.000 TL): Murat Kılıç (Kumbara)

En İyi Senaryo Ödülü (10.000 TL): Ferit Karol (Kumbara)

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü (10.000 TL): Hayk Kirakosyan (Gölgeler İçinde)

En İyi Kurgu Ödülü (10.000 TL): Fırat Terzioğlu (Gelincik)

Jüri Özel Ödülü (… TL): Mavzer (Fatih Özcan)

FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü (10.000 TL): Enes Erbay (Mavzer)

FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü: Fatih Özcan (Mavzer)

 

ULUSLARARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En iyi Uzun Metraj Film Ödülü (50.000 TL): Kız Kardeş / Sister (Svetla Tsotsorkova)

En İyi Yönetmen Ödülü (15.000 TL): Chiara Bellosi (Adliye / Ordinary Justice)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (10.000 TL): Monika Naydenova (Kız Kardeş / Sister)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (10.000 TL): Asen Blatechky (Kız Kardeş / Sister)

Jüri Özel Ödülü (10.000 TL): Kodokushi (Ensar Altay)

ULUSAL VE ULUSLARARASI KISA KURMACA VE BELGESELYARIŞMASI

En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü (10.000 TL): Tapınak (Murat Uğurlu)

En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü (10.000 TL): Sürgünde Bir Yıl (Malaz Usta)

En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü (10.000 TL): İyi Geceler / Good Night (Anthony Nti)

En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Ödülü (10.000 TL): Altın Düğmeler / The Golden Buttons (Alex Evstigneev)

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü (25.000 TL): Nehrin Sessizliği / The Silence of the River (Francesca Canepa)

İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü (5.000 TL): Büyük İstanbul Depresyonu (Zeynep Dilan Süren)

 

BOSPHORUS FİLM LAB

Pitching Kategorisi

TRT Ortak Yapım Ödülü: Kuşlar Yasına Gider

Yönetmen: Ali Aydın

Yapımcı: Müge Büyüktalaş

PostBıyık Renk Düzenleme Ödülü: Karine

Yönetmen: Bilal Petek

Yapımcı: M. Tarık Ötgen

Work in Progress Kategorisi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü (25.000 TL): Kar ve Ayı

Yönetmen: Selcen Ergun

Yapımcı: Nefes Polat ve Selcen Ergun

CGV Mars Film Dağıtım Ödülü: Eflatun

Yönetmen: Cüneyt Karakuş