7.Boğaziçi Film Festivali Etkinlikleri Heyecan Uyandırıyor

18 Ekim Cuma günü başlayacak 7. Boğaziçi Film Festivali kapsamında 19-24 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Bosphorus Film Lab.’in etkinlikleri heyecan uyandırıyor.

7.Boğaziçi Film Festivali Etkinlikleri Heyecan Uyandırıyor

Brillante Ma Mendoza, Kim Ki Duk gibi isimlerin masterclass’larının yanı sıra, aralarında Beren Saat, Hilal Saral, Harika Uygur, Burçak Üzen’in bulunduğu oyuncu, yönetmen ve yapımcılarla gerçekleşecek söyleşiler sinemaseverlerin ilgisini çekecek.

Akademi Beyoğlu ve Feriye Sineması’nda gerçekleşecek olan etkinliklere katılım sınırlı sayıda ve ücretsiz olacak. Başvurular www.bogazicifilmfestivali.com web sitesindeki özel etkinlikler bölümünde yer alan kayıt formu doldurarak yapılacak.

Festivalin bu yılki etkinlikleri ise şöyle:

19 EKİM CUMARTESİ - AKADEMİ BEYOĞLU

15.00-16.30: Fantastik Oyuncular Kimlerdir Nerelerde Bulunurlar?

Katılımcılar; Harika Uygur, Zeynep Berkiş, Songül Karaaslan

Moderatör: İrem Şentürk

Bir filmin oyuncu seçimleri nasıl yapılır? Ünlü oyuncular nasıl ikna edilir? Projeye ya da oyuncuya uygun ve doğru casting nasıl yapılır? sorularının cevaplarını deneyimli isimler anlatacak.

21 EKİM PAZARTESİ - FERİYE SİNEMASI

13.30-14.30: Türkiye'de Sinema-TV Sektöründe Kadın Dayanışması

Katılımcılar; Burçak Üzen, Kibar Dağlayan Yiğit, Rabia Demir

Moderatör: Sezen Kayhan

Türkiye'deki kadın sinemacıları bir araya getiren, üretimlerine ve üretimlerinin izleyici ile buluşmasına destek olan ve alan açan sivil inisiyatiflerin kendi faaliyetlerini dinleyerek; dayanışmayı geliştirmenin olası yöntemleri konuşulacak.

21 EKİM PAZARTESİ - FERİYE SİNEMASI

15.00-17.00: Sinema ve TV’de Seyirlik Nesneden Etkin Bir Özne Olmaya Giden Yol

Katılımcılar; Beren Saat, Hilal Saral, Ece Yörenç

Moderatör: Gülay Afşar

Geçmişten günümüze kadının seyirlik bir nesne olarak algılanışını konuşarak; rol model kalıplarının sebepleri ile sinema ve televizyonda cinsiyet eşitliği tartışılacak.

22 EKİM SALI- AKADEMİ BEYOĞLU

17:00 – 18:30 /Brillante Ma Mendoza Masterclass

Moderatör: Murat Tırpan

23 EKİM ÇARŞAMBA - AKADEMİ BEYOĞLU

18.00-19.00: Bağımsız Filmler İçin Ortak Yapım Süreçleri

Katılımcılar: Cemil Yavuz (TRT), Konstantinos Kontovrakis (Yapımcı - Heretic), Halil Kardaş  (Yapımcı)

MODERATÖR: Jozef Erçevik Amado 

Ortak yapım üzerine temel ve detaylı bilgileri örnekler üzerinden, tecrübeli isimler aktaracak.

24 EKİM PERŞEMBE - FERİYE SİNEMASI

13.00-14.00: Proje Geliştirmenin Yapısı ve İşlevi

Katılımcılar: Faruk Güven (TRT 12 Punto), Hugo Rosak (KVIFF, Head of Industry) Wim Vanacker (First Cut Lab)

Moderatör: Suzan Güverte

Film marketlerine neden ihtiyaç vardır? Bir proje neden geliştirme platformlarına katılır? Platformların festival stratejilerine katkıları nelerdir? sorularının ışığında, ortak yapım ve film market süreçlerini alanında uzman isimler aktaracak.

15:00 – 16:30: Festivaller Filmleri Nasıl Seçer?

Katılımcılar: Anna Purkrabkova (KVIFF Programme Coordinator) Emma Boa (Edinburgh IFF Senior Programmer), Bianca Taal (IFFR Rotterdam Programmer) Chipo Zhou (Durban IFF Artistic Director), Evgenia Tirdatova (Moscow IFF Programmer)

Moderatör: İpek Tugay

Festivaller her başvuran filmi gerçekten izliyor mu? Önemli festivallerin programcıları ve temsilcileriyle tanışacağımız söyleşi de konuşulmayanlar konuşulacak.

17:00 – 18:00 Uluslararası Arthouse Stratejisine Doğru: Filmler, Sektör ve TRT

Konuşmacı: TRT Genel Müdürü İbrahim Eren

Türk ve dünya sinemasındaki fon problemi ile buna yönelik olarak TRT’nin bu sene uygulamaya koyduğu TRT 12 Punto projesi ve sinema alanındaki gelecek vizyonunu TRT Genel Müdürü İbrahim Eren anlatacak.

18:00 – 19:30 Kim Ki Duk Masterclass

Moderatör: Emrah Kılıç

----

Herkes sinemaya gitsin diye!

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 7. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 18 - 25 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Kısa Film gösterimleri için tüm biletler 5 TL, uzun metraj filmler içinse tam biletler 12:00, 14:00 ve 16:30 seansları için 10 TL, 19:30 ve 21:30 seansları için ise 15 TL olarak satışa sunulacak. Öğrenciler için uzun metraj filmlerin biletleri tüm seanslarda 5 TL olacak. 7 Ekim’de satışa sunulacak festival biletleri biletinial.com’dan alınabilecek.

7. Boğaziçi Film Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Kurumsal İş Ortağı TRT, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı ve Kurumsal İletişim Ortağı Türk Medya’nın destekleriyle gerçekleşiyor.

bilgi@bogazicifilmfestivali.com

facebook.com/BogaziciFilmFestivali

twitter.com/BogaziciFF

instagram.com/BogaziciFF