7. Boğaziçi Film Festivali’nde “Fantastik Oyuncu” Arandı!

7. Boğaziçi Film Festivali, bu yılın ilk sinema etkinliğini gerçekleştirdi.

7. Boğaziçi Film Festivali’nde “Fantastik Oyuncu” Arandı!

Dün akşam Grand Pera’da gerçekleşen açılış töreninin ardından 7. Boğaziçi Film Festivali, bu yılın ilk sinema etkinliğini gerçekleştirdi. Saat 15:00’te Akademi İstanbul’da başlayan “Fantastik Oyuncular Kimlerdir, Nerelerde Bulunurlar?” adlı panelde, sinemaseverler “fantastik oyunculuk” üzerine keyifli bir sohbete ortak oldu.
Usta Cast Direktörü Harika Uygur, Menajer Zeynep Berkiş Koşar ve Cast Direktörü Songül Karaarslan’ın katılımıyla gerçekleşen panelin moderatörlüğünü ise festivalin Genel Koordinatörü İrem Şentürk üstlendi. Bir filmin oyuncu seçimlerinin nasıl yapıldığından,uygun casting için nelerin gerektiğine kadar pek çok konunun konuşulduğu panele katılım da yoğun oldu.
Geleceğin oyuncu adaylarının da büyük ilgi gösterdiği panelde, Zeynep Berkiş Koşar başarının yetenekle olabileceğinin altını çizerek; “Tiyatro oyunlarını takip ediyoruz, oyuncu keşfetmeye çalışıyoruz. Yetenek çok önemli. Bunu görebileceğimiz alanı oyuncunun bize göstermesi çok önemli. Bunu özgeçmiş ile anlayamazsınız.” diye belirtti. Menajerlik işinde ekibin çok önemli olduğunu belirten Berkiş Koşar, “Fantastik oyuncuyu bulabilmek, ancak menajerin tecrübesiyle, sezgileriyle, oyuncunun istek ve ihtiyaçları doğru bir formülde bir araya geldiğinde başarılabilir.” dedi.
“Fantastik oyuncu”nun kendini tekrar etmeyen, kendini yok etmeyen oyuncu olduğunu belirten Harika Uygur, Türkiye’deki sistemin yurtdışına oranla çok farklı olduğunun altını çizdi. Menajerlerinden şikayet ederek sık sık değişikliğe giden oyuncu adaylarının hata ettiğini belirten Uygur, “Oyuncunun da üstüne düşen çok şey var. Evde oturup telefon beklememeli. Yol alması gerekli. Siz bir şirketsiniz, bu şirketi büyütecek olan da sizsiniz.” dedi. Zeynep Berkiş Koşar da oyuncu adaylarının menajerlerinin önerilerine uyması gerektiğini ve çalışkan olmalarının şart olduğunu belirtti.
Songül Karaarslan proje ve oyuncu uyumunu sağlama konusunda da emek verilmesi gerektiğini belirterek, “Ben cast direktörü olarak zengin bir havuzla deneme çekimlerini yönetmene sunuyorum. Karar verme sürecinde yönetmenle fikir alışverişleri yapıyoruz. Oyuncularla birebir biz temas halinde olduğumuz için bize ekstra sorular gelebiliyor, geri bildirimler istenebiliyor. Ben genelde yönetmeni zorlayan tarafım. Yönetmen bir oyuncuyu seçtiği anda hemen kabul etmiyorum. Eğer yönetmenin kafasında küçücük bir soru işareti bile olduğunu hissedersem başka alternatifler sunmaya çalışıyorum.” diye belirtti.
Zeynep Berkiş Koşar menajerlerle imzalanan kontratlara çok dikkat edilmesi gerektiğini, şartların mutlaka okunması gerektiğini, bağlayıcılık maddesinin hukuki süreçlere yol alabileceğini söyleyerek, ideal bağlayıcılık süresinin 2 yıl olduğunu belirtti. Menajer ya da cast direktörlerine gönderilen portfolyoların profesyonel olması gerektiğini belirten Harika Uygur, oyuncunun telefon aplikasyonlarıyla çektiği deneme çekimlerinin kendilerine eksi puan olarak döneceğini açıkladı.
7. Boğaziçi Film Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Kurumsal İş Ortağı TRT, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı ve Kurumsal İletişim Ortağı Türk Medya’nın destekleriyle gerçekleşiyor.

bilgi@bogazicifilmfestivali.com
facebook.com/BogaziciFilmFestivali
twitter.com/BogaziciFF
instagram.com/BogaziciFF