11. BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ’NİN ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI’NDA YER ALAN, “BÖLGE” FİLMİ İZLEYİCİLERLE BULUŞTU.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 11. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan “Bölge” filminin Türkiye prömiyeri 10 Aralık Pazar günü, Atlas 1948 Sineması’nda yapıldı.

11. BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ’NİN ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI’NDA YER ALAN, “BÖLGE” FİLMİ İZLEYİCİLERLE BULUŞTU.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 11. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan “Bölge” filminin Türkiye prömiyeri 10 Aralık Pazar günü, Atlas 1948 Sineması’nda yapıldı.

Gösterim sonrası gerçekleşen söyleşiye filmin yönetmen ve senaristi Mesut Keklik, filmin yapımcısı Burak Yavuz, film ekibinden Yağmur Akar Keklik, Veysi Yağmur, Baran Yağmur, Ahmet Yağmur, Mustafa Çelik, Yunus Emre Kalem, Efehan Çimen, Zeral Şanlı, İsmail Şanlı, Adem Aküzüm ve Ece Erdem katıldı. Etkinliğin moderatörlüğünü sinema yazarı Gökçen Aydemir yaptı. 

İlk sözü filmin yönetmen ve senaristi Mesut Keklik aldı. Keklik, konuşmasına filmin gönüllülük esasına dayalı bir film olduğunu, fon ve bakanlık desteği olmadan filmi çektiklerini söyleyerek başladı. 

Mesut Keklik; “Filmi üçüncü bölge dediğimiz Esenyurt, Avcılar ve Küçükçekmece’de çektik. Biz orada büyüdük bu nedenle filmi orada çekmek bizim için güvenli bir alandı. Bildiğimiz yerde çekim yapmak, oyuncu ve mekân bulmak konusunda avantaj sağladı” diye konuştu.

“Ali Karakterini Yazmak Benim İçin Güvenli Alandı”

Yönetmen ve senarist Mesut Keklik; “Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde yaşayan Ali karakteri gibi binlerce insanın hayatını anlatmak istedik. Filmde Ali karakterinin kolayca manipüle edilebildiğini gördük. Ali’nin hayatından belli anları yansıtarak Ali’nin fark edilmesini sağlamak istedik. Günlük hayatımızda da Ali gibi karakterleri dışlamamamız gerekiyor. Filmde bunu yansıtabilmek benim için çok önemliydi” ifadelerini kullandı.

Keklik; “Fark etmediğimiz milyonlarca Ali var. Sosyal ve kültürel hayattan çok uzaktalar. Biz onların yanından tedirgin olarak geçiyoruz.  Ali karakterini tanıdığımı düşünüyorum. Bu yüzden Ali’yi yazmak benim için güvenli bir alandı” diyerek sözlerine devam etti.

Oyuncuların daha öncesinde herhangi bir oyunculuk deneyimi olmadığını söyleyen Keklik, bu durumun olumlu ve olumsuz yanları olduğunu vurguladı.

“Senaryoyu Okumadım Ama Ali Karakterini Çok İyi Anladım”

Filmin başrol oyuncusu Baran Yağmur; “Bu filmden önce oyunculuk deneyimim olmadı, senaryoyu okumadım ama Ali’nin içinde bulunduğu ortamları çok gördüm. Diyarbakır’da yaşıyorum. Diyarbakır’da, Ali gibi Mami gibi çok insan var. Bu nedenle senaryoyu okumadım ama Ali’yi çok iyi anladım. 

“Ali Karakterine Benzeyen Kimse Bu Filmi İzlemeyecek”

Filmin çekim süreci boyunca film ve Ali beni çok geliştirdi diyen Mesut Keklik, “Ali’ye benzeyen kimse bu filmi izleyemeyecek. Bu benim için çok üzücü. Birileri müdahale etmediği sürece günlük hayatta birçok Ali’ye rastlamaya devam edeceğiz. Umarım bu konu hakkında farklı çözümler üretebiliriz. Ne yazık ki herhangi bir film günlük hayattaki Ali karakterlerini yolundan döndüremez” diyerek sözlerine son verdi.

Mesut Keklik’in ilk uzun metraj filmi olan “Bölge”, yönetmenlik kariyerinin başında olan isimleri desteklemek ve yönetmenlerin yeni filmlerinin önünü açmak amacıyla ulusal yarışmada Akli Film’in destekleriyle verilen “En İyi İlk Film Ödülü” için de yarışıyor.

Mesut Keklik’in yönettiği “Bölge” yirmili yaşlarda İstanbul sokaklarında suç dolu bir hayat yaşamaya başlayan Ali’nin hayatını konu alıyor.

Festival Biletleri Satışta!

Festivalin film gösterimleri Atlas 1948 Sineması, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sineması, Hope Alkazar ve İstiklal Mall- Cinema Pink’te gerçekleşecek. Festival biletleri 75 TL olmak üzere mobilet.com üzerinden satışa sunuldu. Ayrıca biletler, festival süresince Atlas 1948 Sineması gişesinden de alınabilecek. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği, Turkcell ve Türk Hava Yolları’nın ana sponsorluğu, Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortaklığı ve Türkmedya’nın ana medya sponsorluğu, seyahat ve premium hizmetler sponsorlu İGA PASS, ödül sponsorluğu Akli Film ve Fiyap ile gerçekleşecek “11. Boğaziçi Film Festivali” ile ilgili tüm gelişmelere ve festivale dair güncel haberlere www.bogazicifilmfestivali.com ve festivalin resmî sosyal medya hesapları üzerinden erişilebilir. 

www.bogazicifilmfestivali.com

Facebook – Instagram ve Twitter: @bogaziciff