Menu

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi

01
Aida Bégic

Saraybosna’da doğdu. Saraybosna Sahne Sanatları Akademisi’nde yönetmenlik öğrenimi gördü. Mezuniyet filmi “First Death Experience” Cannes Film Festivali’nin Cinéfondation seçkisinde gösterildi. İlk uzun metrajlı filmi “Snow”, prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali Semaine de la Critique bölümünde Büyük Ödül ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki festivallerden otuz ayrı ödül daha kazandı. 2009 yılında Film House adında bağımsız bir yapım şirketi kurdu. İkinci filmi “Children of Sarajevo” prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali Un Certain Regard bölümünde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Aida Begić, Saraybosna Sahne Sanatları Akademisi’nde Yönetmenlik dersi vermektedir ve AMPAS, EFA, SACD and UFRBiH üyesidir.

01
Laszlo Rajk

Mimar, sanat yönetmeni ve insan hakları aktivistidir. Sanatsal portföyü, alışılmış kalıpları yıkan çarpıcı mimari projelerle ve yapım tasarımcılığını veya sanat yönetmenliğini yaptığı yüzden fazla tiyatro ve film setiyle doludur. Cannes’da “Büyük Ödül”, Oscar ve Altın Küre’de de “En İyi Yabancı Film” ödüllerini kazanan “Son of Saul” filmi ile Béla Tarr'ın son iki filminin yapım tasarımcılığını üstlendi. Costa Gavras, John Irwin, Miklós Jancsó, Tony Gatlif, Fatih Akın ve Mahmut Coşkun ile birlikte çalıştı, ayrıca Ridley Scott'ın “The Martian” filminde sanat yönetmeni olarak görev aldı. Avangard anlayışa inanan bir sanatçı olarak, kariyerlerinin erken dönemlerindeki sanatçıların bağımsız film ve projelerinde de sıkça yer almaktadır.

Rajk, Budapeşte Tiyatro ve Sinema Sanatları Akademisi, Princetown, Concordia, Middlesex Üniversitesi ve Saraybosna’daki Film Factory de dahil olmak üzere çeşitli üniversite ve sanat okullarında seminerler ve ustalık dersleri vermektedir.

01
Daphné Patakia

Belçika’da büyüdü. Yunan Ulusal Tiyatrosu’nda aldığı eğitimin ardından Avrupa’nın çeşitli yerlerinde önemli prodüksiyonlarda yer aldı. 2015 Venedik Film Festivali’nin Orizzonti bölümünde prömiyerini yapan, Yorgos Zois’in “Interruption” filmindeki oyunculuğuyla bilinmektedir. Constantine Giannaris'in filmi “Spring Awakening”deki rolüyle 2016 Berlin Film Festivali’nde European Shooting Stars ödüllerinden birine layık görülmüştür. Fransa’da geçen ilk filmi, Tony Gatlif’in Cannes Resmi Seçkisi’nde prömiyerini yapan “Djam” filmidir.

01
Zrinko Ogresta

Hırvat senarist ve yönetmen, Zagreb Drama Sanatları Akademisi’nde sinema yönetmenliği öğretmeni ve Berlin merkezli Avrupa Film Akademisi üyesidir. Zagreb Drama Sanatları Akademisi’nde Sinema ve TV yönetmenliği bölümünden 1982 yılında mezun oldu. Güçlü görsel dili, iyi kurulmuş mizansenleri ve yenilikçi hikâye anlatımıyla alkış toplayan Ogresta’nın filmleri, kültürlü burjuva maskesinin ardındaki kaygıları ele alır. Karakterlerin duygusal ve psikolojik kırılmalarını kullanarak toplumun genelini etkisi altına almış kompleksleri gün ışığına çıkartırken toplumsal ve siyasi güçleri de incelikli bir biçimde tahlil eder. Ogresta’nın filmleri; Venedik, Berlin, Karlovy Vary, Londra gibi tanınmış uluslararası festivallerde gösterilmiş ve çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

01
Signe Zeilich-Jensen

Hollanda Film Fonu’nda çocuk ve aile filmleri bölümünde müdür. Kariyerine Hollanda televizyonunda satın alma görevlisi ve onaylama editörü olarak başladı, daha sonra Amsterdam’da çocuklara yönelik bir film ve medya festivali olan Cinekid’de festival programcısı ve uluslararası programın yöneticisi olarak devam etti. Hollanda Film Festivali’nin parçası olarak, Avrupa sanat filmlerine yönelik senede bir düzenlenen bir ortak yapım platformu olan Hollanda Film Buluşmaları’nın direktörlüğünü yürüttü. Ayrıca Hollanda Kültürel Yayınlar Fonu, Hollanda Film Fonu ve Flanders Audiovizüel Fonu gibi çeşitli fon ve kuruluşlar için danışmanlık yaptı.