2013 - JÜRİLER

BÜYÜK ÖDÜL JÜRİSİ

 

DEMET AKBAĞ

 

İstanbul Üniversitesi Belediye Konservatuarı Tiyatro bölümü’nü bitiren Demet Akbağ, Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nda profesyonel yaşamına başladı. Şan Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu, Bostancı Gösteri Merkezi ve Ortaoyuncular gibi özel tiyatro topluluklarında ve çeşitli televizyon programlarında yer aldı. 1993 yılında Antalya Film Festivali’nde ‘Tersine Dünya’ adlı filmdeki rolüyle Altın Portakal ödülünü aldıktan sonra,1995 yılında (Suna Pekuysal’dan sonra bu ödülü alan ikinci kadın oyuncu olarak) İsmail Dümbüllü, 1996, 1997 ve 1998 yıllarında Altın Kelebek-Yılın Komedi Sanatçısı, 1996 ve 1997 yıllarında MGD-Komedi Sanatçısı ödüllerinin sahibi oldu.

 

OSMAN SINAV

 

Kariyerine televizyon reklamlarına metin yazma ve yönetmenlikle başlayan Osman Sınav 1984-1987 yılları arasında 500’ü aşkın reklam filminin yapımında görev aldı. Daha sonra, Sinegraf isimli film yapım şirketini kurdu. Sınav, 1987’de başladığı sinema yolculuğunda televizyon için Bir Muharrinin Ölümü, Yalancı Şafak, Atlıkarınca, Hünkarın Bir Günü, Küçük Dünya, Aşka Kimse Yok, Kapıları Açmak ve Yalancı isimli filmleri, sinema için de Gerilla, Deli Yürek, Bumerang Cehennemi ve Pars Kira Operasyonu, Uzun Hikaye Aşk Kırmızı filmlerini çekti. 30 yılı aşkın bir süredir televizyon ve film dünyamıza unutulmaz eserler kazandıran Osman Sınav, Yönetmenler Derneği ile Sinema Eseri Meslek Sahipleri Birliği’nin üyesi, Sinema Filmleri Derneğinde de Yönetim Kurulu Üyesidir.

 

ÖMER VARGI

 

1953’te İstanbul’da doğan Ömer Vargı,1974’te bir Yılmaz Güney filmi olan Endişe’de Şerif Gören’in asistanı olarak sinema sektörüne girdi. Üç sene sonra reklam filmleri yönetmeye başladı ve o tarihten bu yana yaklaşık 1400’den fazla reklam filmi yönetti. 1980 yılında Pars/Mc Can-Erickson ortaklığıyla Link Prodüksiyon Şirketini kuran Vargı, 1982’de Filma-Cass’ı kurarak ulusal/uluslararası reklam çalışmalarına devam etti. Türk sinemasında hem yapımcı hem de yönetmen olarak yeni ufuklar açan Ömer Vargı, 1993’te Şerif Gören ortaklığıyla çekilen Amerikalı filminin yapımcılığını üstlendi. Daha sonra 1996’da Eşkıya filminin yapımcısı oldu. 400.000’den fazla izleyicisiyle Amerikalı, hemen ardından da 2.6000.000 izleyicisiyle Eşkıya, Türk sinema tarihinde önemli dönüm noktaları oldular. Ömer Vargı, 2005 yılında devraldığı Ata Stüdyoları’nda daha sonra TEM Stüdyoları’nı da dahil ederek Türkiye’nin en kapsamlı hizmet veren stüdyo kompleksi olan İstanbul Film Stüdyolarını kurdu. Ömer Vargı halen İstanbul Film Stüdyoları ve Filma-Cass’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

 

PEGGY RAJSKI

 

Peggy Raski, 25 yılı aşkındır stüdyo filmlerinden gelgesellere kadar birçok filmin yapımcılığını üstlenmiştir. Aykırı film yapımcılarıyla birlikte gerçekleştirdiği çalışmalar, kendisine Independent Spirit Awards ve Akademi Ödülleri de dahil olmak üzere kırktan fazla önemli ödül kazandırmıştır. Rajski 1994’te ortak yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı kısa film Trevor ile Oscar kazanmıştır. Film, şu anda bir müzikal olarak sahnelenmeye hazırlanmaktadır. Başta Sundance olmak üzere birçok kurum ve dernek için konuşmalar yapmış, sinema endüstrisine katkıları sebebiyle Muse Award gibi birçok prestijli ödüle layık görülmüştür. Rajski, Amerika Yönetmenler Birliği ve Sinema Sanat ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) üyesidir.

 

MOHYDEEN IZZAT QUANDOUR

 

Mohydeen Quandour, Hollywood ve Avrupa’da 30 yılı aşkındır yönetmen, yapımcı, senarist , ve ödüllü sinemacı olarak tanınmaktadır. New York’taki Walter Thompson ve MPO Stüdyoları’nda reklam filmleri çekerek başlamıştır. 70’lerin başında Hollywood ‘ a taşınmış; Mannix, Bonanza gibi tanınmış televizyon yapımlarında çalışmıştır. Robert Walker ve Cesar Romeo’nun oynadığı Edgar Allan Poe’nun hayaleti, Soğuk Rüzgar ve Çeçenistan’da Kaybolmak’ın yönetmenliğini yapmıştır. Son Atlılar ve Müzikal Seyahat gibi ödül kazanmış belgeselleri vardır. Windsor (İngiltere) ve İstanbul (Türkiye) arasında yaşamın sürdüren Mohydeen Quandour, halen Sındıka Yapım’ın başkanı ve ortağıdır.

 

ANA JÜRİ

 

 

YİĞİT ŞARDAN

1963 İstanbul doğumlu olan Yiğit Şardan , ortaokulu Galatasaray Lisesi’nde, Liseyi Robert Koleji’nde okumuş ,daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İşletme Mühendisliği’nden mezun olmuştur. Yiğit Şardan medya satınalma ve planlama şirketi Zenithoptimedia’nın daha sonra da film prodüksiyon şirketi Medyapım’ın kuruluşunu gerçekleştirmiştir. 2009-2011 yılları arasında Reklamcılar Derneği Başkanı olan Şardan, 2013 yılında YEKON Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği’nin kuruluşunu gerçekleştirmiş olup hali hazırda bu derneğin başkanlığını yapmaktadır.

 

YÜKSEL AKSU

 

1966 Muğla’da doğan Yüksel Aksu, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümü’nü bitirdi. Aksu, birçok usta yönetmene asistanlık yaptıktan sonra,1999 yılından itibaren popüler olmuş birçok dizi filmin yönetmenliğini yaptı. 2006’da yapım ve yönetmenliğini üstlendiği ‘Dondurmam Gaymak’ filmini küçük bir bütçeyle ve profesyonel olmayan oyuncularla çekti. İstanbul Film Festivali’nden ‘Jüri Özel Ödülü’ ve Gerard Depardieu’nun övgüleriyle çıkan ‘Dondurmam Gaymak’ , Türkiye’nin Oscar Aday Adayı oldu. Aynı yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok festivalinde ve yurtiçinde ödüller aldı. Yüksel Aksu ‘nun, aralarında ‘Aristotales ve Konvansiyonel Sinema’ ve ‘Brecht ve Çağdaş Sinema’ başlıklı makalelerin de olduğu, birçok yayını bulunmaktadır. Aynı zamanda ‘Trajik Geleneksel ve Sinema’ adlı kitabı yayına hazırlanmaktadır.

 

HASAN ÖZGEN

 

Milas’ta doğan Hasan Özgen ,TRT ile başlayan Sinema- Televizyon deneyimini, ağırlıklı olarak belgesel filmlerin üretimine katılarak gelişti. Kameraman, görüntü yönetmeni, senarist ve yönetmen olarak çalıştı. Lise yıllarında başladığı yazın çalışmalarının meyvesi olan şiir ve düz yazıları, çeşitli dergilerde yayımlandı. Son yıllarda kentler ve kent kültürü üzerine yazmaktadır. Çeşitli Üniversitelerin İletişim Fakültelerinde ‘Belgesel Sinema’ konulu dersler veren Özgen, belgesel film yönetmenliğinin yanısıra ‘Sosyal ve Kültürel Projeler’ ve ‘ İletişim’ alanlarında danışmanlık da yapmaktadır.

 

UĞUR İÇBAK

 

1963’te Manisa’da doğan Uğur İçbak, 1983’te Mimar Sinan Üniversitesi Sinema –Televizyon merkezine misafir öğrenci olarak kabul edildi. Bunu izleyen dört yıl, asıl öğrenci olarak eğitim gördü. Pilot lisansı aldıktan sonra yerli ve yabancı yapımların hava çekimlerini yaptı. Pek çok kısa filmde görüntü yönetmeni olarak çalıştı. Türkiye’de çekilen uzun metrajlı yabancı film prodüksiyonlarında yabancı görüntü yönetmenlerine asistanlık yaptı. Yeşim Ustaoğlu’nun kısa filmlerinde başladığı profesyonel görüntü yönetmenliğine, Mustafa Altıoklar’ın yönettiği ‘Denize Hançer Düştü’ adlı ilk uzun metrajlı filmiyle devam etti ve 1922’de filmle Antalya Film Festivali’nde En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü aldı. İçbak’ın, 500’ün üzerinde reklam filmi çalışması vardır.

 

AHMET MÜMTAZ TAYLAN

 

Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı mezunudur.1989-93 yılları arasında Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda, 1993-94 tiyatro sezonunda Almanya’da Theater an Der Ruhr’da Roberto Ciulli ile, 1994’den başlayarak bir çok projede ustası Yücel Ertel’le çalıştı. Devlet Tiyatroları’nda 18 yıl süreyle; oyuncu, yönetmen, sanat yönetmeni, genel müdür danışmanı görevlerini icra etti. Kurucu üyesi olduğu Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (DETİS)’nde çeşitli dönemlerde Genel Sekreterlik ve Genel Başkanlık görevlerini üstlendi. 2006 yılında Devlet Tiyatroları’ndan istifa etti. DTCF Tiyatro Bölümü ve TRT Çocuk Tiyatrosu’nda eğitmenlik yaptı. Birçok kültür-sanat dergisi ve internet sitelerinde yazıları yayınlanmaktadır.

 

İSMAİL GÜNEŞ

 

1961’de Samsun’da dünyaya gelen İsmail Güneş, ilk ve orta öğrenimini Samsun’da tamamladı. Önce Güzel Sanatlar’a giren Güneş, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde eğitimine devam etti. Bu yıllarda aksiyon sinemasına önemli katkılarda bulunan yönetmen Natuk Baytan’ın yanında yardımcı yönetmenlik yaparak profesyonel kariyerine başladı. Güneş, 1977 yılında çektiği kısa metraj filmi ‘Karanlık Bir Dönemdi’ ile 1982 ile 1986 yılları arasında ulusal gazetede fotoğraf muhabirliği yaptı. 1986’da ilk uzun metraj filmi ‘gündoğmadan’ ı çekti. Güneş’in Sözün Bittiği Yer’den sonra, çektiği üçlemesinin son filmi Ateşin Düştüğü Yer 2012 Montreal Film Festivalinde En İyi Film ve Dünya Sinema Yazarları (FIPRESCI) En İyi Film ödüllerine layık görüldü.

 

İHSAN KABİL

 

1959’da İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yerde Sanat Tarihi yüksek lisans programına girdi. Üniversitedeyken sinemayla alakalı olarak tercüme, derleme, film yazısı, dergi çalışmaları oldu. Daha sonra Ohio State Üniversitesi’nde Sinema Araştırmaları dalında yüksek lisans yaptı. Yüksek lisans tezi, Sadık Yalsızuçanlar ve Ayşe Şasa ile beraber yayınlanan ‘Düş, Gerçeklik ve Sinema’ isimli eserlerde yer aldı. İhsan Kabil çok sayıda ulusal ve uluslararası film festivalinde jüri üyeliği, festival genel yönetmenliği ve danışmanlığı yaptı. Tüm bu çalışmalarının yanı sıra aynı zamanda ulusal gazete ve sinema dergilerinde sinema yazılarına devam etmektedir.

 

BURÇAK EVREN

 

1947’de İstanbul’da doğdu. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prehistorya ve Klasik Arkeoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1969’da gazeteciliğe başladı. Pek çok gazetede çalışıp Gelişim Sinema, Country Homes, Haber dergisi EP, Negatif Antrakt ve Sinematürk gibi dergileri yönetti. Yirmiye yakın ansiklopedinin sinema-tiyatro maddelerini kaleme aldı. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin başkanlığını yaptı. Tarih Vakfı SİYAD (Sinema Yazarlığı Derneği) TURSAK ve Ephemera Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Burçak Evren; halen sinema tarihi ve oyunculuk üzerine dersler vermektedir.

 

EZEL AKAY

 

Ezel Akay 1961’de doğdu. Bursa Erkek Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Villonava Üniversitesi’nde (ABD)öğrenim gördü ama eğitimini BÜO’dan (BÜ Oyuncuları) aldı. Marangoz çıraklığından reklam yazarlığına birçok işe girip çıktı. Ancak artık kendisine ‘kendini iyi halden dışarıda’ sayan, bir film setinde öleceğine inanan, memleketinin verdiği ilhama duacı bir ölümlü’ dür.

 

AYHAN ERGÜRSEL

 

1961 yılında İstanbul Beyoğlu’nda doğdu. 1986 yılında Ömer Sevinç’in yanında, Sevinç Prodüksiyon Şirketi’nde reklam, sinema filmi, belgesel ve tanıtım gibi çeşitli çalışmalarda bulundu. 1990 yılında, Ersin Pertan yönetmenliğindeki ‘Kurt Kanunu’ filminin kurgusunu yaparak sinema hayatına bağımsız olarak devam etti. 2000 yılında yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı ‘Mayıs Sıkıntısı’ adlı filmle ‘En İyi Kurgu Ödülü’ aldı. Aynı zamanda yurtdışında çeşitli projelerde de çalıştı.

 

MURAT ASLAN

 

1 Ocak 1971 İstanbul doğumlu olan Aslan, yirmili yaşlarında, video kamerasıyla kısa filmler çekti. Asistanlık döneminde televizyon için dizi projeleri tasarladı; reklam ve belgesel filmleri çekmeye başladı. Balkanlardaki savaşla ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü için çektiği belgesel 17 ilde gösterildi. 2005 yılında yazıp-yönettiği ‘Maskeli Beşler’ isimli filmi büyük ilgi görünce seriye dönüştürülüp ‘Maskeli Beşler: Irak ‘ ve ‘Maskeli Beşler: Kıbrıs’ da filme çekildi. Ardından çektiği ‘Umut’, daha sonra ‘Türkler Çıldırmış Olmalı’ ve ‘Pak Panter’ filmleriyle seyirciyi salondan gülerek uğurladı. ‘G.D.O. Kara Kedi’ adlı son projesiyle, komedi-aksiyon türünün başarılı bir örneğine imza atmıştır.

 

FERAT BİLGİN

 

1985 Ankara doğumlu Ferat Bilgin, televizyon ve sinema sektöründe yapım ve proje koordinatörlüğü yapmaktadır. ’10 Yönetmen, 10 Kısa Film Mardin’, ‘Gergedan Mevsimi’, ‘Kelebeğin Rüyası’ gibi projelerin koordinatörlüğünü yürüttü. Senaryo danışmanı ve hikaye yazarı olan Bilgin, BKM Mutfak’ın da proje ve konsept yönetmenliğine devam etmektedir. Halihazırda bu yıl ülkemizi Oscar Akademi Ödülleri’nde temsil edecek olan ‘Kelebeğin Rüyası’ filminin Oscar çalışmalarının proje koordinatörlüğünü yürütmektedir.

 

KAMİL KOÇ

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü’nden mezun olan Kamil Koç; 1997 yılında yönetmen asistanı olarak çalışmaya başladığı televizyon ve sinema sektöründe yardımcı yönetmen, yürütücü yapımcı, senarist ve yönetmen olarak çalıştı. Bir süre Londra’da Millennium Film Company’de editörlük yaptı. 2009 yılında kendi firmasını Eskimezfilm’i kurdu. Halen Eskimezfilm bünyesinde yapımcılık ve yönetmenlik yapmakta, sinema filmleri ve televizyon çalışmaları üretmektedir. TESİYAP tarafından birincisi Kasım 2013 yılında gerçekleşecek Uluslararası Boğaziçi Kısa Film Festivali’nin sanat direktörlüğünü yapmaktadır. ‘Toplumdan Kitleye Öznenin Yitimi’ ‘Televizyon Gerçeği ve Televizüel Gerçeklik’ Televizyon Program Formatlarına Reklamı Etkisi’ ‘Çağın Ruhu: Sinema’ gibi yayınlanmış makalelerin yanı sıra, ‘Yeni Bir Sinema Mümkün’ isimli kitap çalışması devam etmektedir. Kamil Koç, Televizyon ve Sinema Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP) Festivaller ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu üyesidir. İstanbul Ticaret Üniversitesinde öğretim görevlisidir.

2013 - JÜRİLER Galeri