2014 - JÜRİLER

BÜYÜK ÖDÜL JÜRİSİ


LORENZO SORIA

Arjantin doğumlu Soria, İtalya’da büyüdü. 1982’den beri, haftalık L’Espresso ve günlük La Stampa gazeteleri için çalışmalarını sürdürmektedir. Los Angeles’da yaşayan Soria, politika, teknoloji, toplum başlığı adı altında kaleme aldığı yazılarını yanısıra, birçok aktör, yönetmen, yapımcı, senarist ve besteciyle röportajlar gerçekleştirmiştir. 2003-2005 arası, Altın Küre’yi organize eden kurum olan Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin başkanlığını yapmıştır. Halen bu kurumun başkan yardımcılığını yürütmektedir.

 

BELÇİM BİLGİN

 

Ankara’da doğdu. Hiner Saleem’in ilk filmi Sıfır Kilometre’de oynamak üzere Paris’e taşındı. Bu filmle 2005 yılında, Cannes Film Festivali’ne katıldı. 2006’daki ikinci filmi, Dolou la Vallee Tambour, gösterime girdi. Belçim Bilgin, Hatırla Sevgili isimli televizyon dizisi ve Tomris Giritoğlu’nun yönettiği Güz Sancısı filmiyle Türkiye’ye döndü. 2012’de,ünlü oyuncu Monica Belluci ve Yılmaz Erdoğan ile birlikte, İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’nin, Gergedan Mevsimi filminde oynadı. 65. Cannes Film Festivali’nde kısa film dalında Altın Palmiye alan Rezan Yeşilbaş’ın Sessiz / Be Deng filminde başrolü üstlendi. Kelebeğin Rüyası filmindeki rolünden sonra, kör bir kadını canlandırdığı son projesi Sadece Sen 2014’te vizyona girdi.

 

SAM FRENCH

 

Oscar’a aday gösterilen ‘Buzkashi Boys’ filminin yönetmeni olan Sam French, Afganistan merkezli Development Pictures şirketinin kurucusudur. French’in yapımları Channel 4, Al Jazeera, National Geographic, HBO ve başka birçok kanalda yer almıştır. Oscar’a aday gösterilen Buzkaşi Çocukları filmi Kabil’de çekilen ilk Batı-Afgan ortak yapımıdır. Film, Sam’ın Afgan sinemacılarını yetiştirmek ve Afgan sinema endüstrisini geliştirmek için 2010 yılında kurduğu, kar amacı gütmeyen Afgan Sinema Projesi’nin ilk çalışmasıdır.

 

YASMINE GOLCHAN

 

Fransa ve Amerika’da eğitim gören Yasmine Golchan, hem USC hem UCLA’da tiyatro ve film üzerine çalışmıştır. Los Angeles’ta Fransız Tiyatrosu’nu (French Theatre) kurmuş, hem oyuncu hem de yönetmen olarak pek çok yapıma imza atmıştır. Galchon, Edward Norton ile Naomi Watss’ın başrollerini paylaştığı Altın-Küre ödüllü Duvak filminin, Bob Yari ve Mark Gordon’la beraber yapımcılığını üstlenmiştir. Yazımında da yer aldığı, Bir Sonraki Durak Sonsuzluk filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini yapmıştır. Yasmine Golchan şu an, yazarlarından biri olduğu ve yönettiği Battle of Sexes adlı, sıradaki filmi üzerinde çalışmaktadır.

 

IVANA CHUBBUCK

 

Oyunculuk eğitimi konusunda alanının büyük isimlerinden olan Ivana Chubbuck, Ivana Chubbuck Studio’nun kurucusu, yönetmeni ve Chubbuck tekniğinin yaratıcısıdır. Chubbuck’un 30 yılı aşkın kariyerinde, birlikte çalıştığı oyuncular arasında Halle Berry, James Franco, Charlize Theron, Brad Pitt, Jake Gyllenhaal, Kate Hudson, Elisabeth Shue, Dijimon Honsou, Terence Howard, Catherina Keener gibi pekçoğu Oscar ödüllü ve Oscar’a aday gösterilmiş olan isimler vardır.

 

ANA JÜRİ

 

 

SEMİR ASLANYÜREK

 

1986 yılının sonuna kadar Moskova Devlet Sinema Enstitüsü(VGIK) Film Yönetim Fakültesi Oyunculuk ve Sinema ve TV Filmi Bölümünde Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi gördü. ”Senaryo kuramı”, ”Tarkovskiy’den sinema derlemeleri”, ”Bir Dağ Düğünü” ve ”Rüya Gibi” adlı yayınlanmış dört kitabı olan Semir Aslanyürek, ”Sinema ve TV’de Görüntü Kurgusu” adında Rusçadan bir çevirinin yanı sıra ikisi uyarlama olmak üzere dokuz uzun metrajlı senaryoya imza atmıştır.

 

AMY FOX

Profesyonel anlamda film ve oyun senaryoları yazan Amy Fox, Merchant Ivory Yapım Şirkenti’nin isteğiyle , Heights adlı oyunu beyaz perdeye uyarladı. Bu film prömiyeri 2005 yılında ‘Sundance’ta yapıldı ve dünyanın her yerinde gösterime girdi. Fox pek çok oyununun tanınmasını sağlayan Ensemble Studio Theatre üyesidir. Fox’un oyunları aynı zaman da New York, Londra, Tahran, San Francisco, Austin ve St. Paul’daki tiyatrolarda da oynanmıştır. Fox, son olarak ilk kısa filmi, All Her Notebooks’u yönetmiştir. Sanatçı ayrıca; tam zamanlı olarak, NYU’nun lisansüstü film programında senaryo yazma dersleri vermektedir. Brooklyn, New York’ta iki çocuğu ve eşiyle beraber yaşamaktadır.

 

CAROL L. DYSINGER

 

Camp Victory filmini yapmadan önce, uzun metraj film ve belgesel editörlüğü yapmıştır. Kurguladığı filmler; DEADLINE, RAIN, PAYAKAN,PUNK ve SANTITOS vardır. Editörlüğünü üstlendiği filmler, Sundence’ta, Berlin’de ve Venedik Film Festivali’nde gösterilmiştir, Emmy ve Oscar Ödüller’ne aday olmuştur. Aynı zamanda 20th Century fox , Disney ve HBO için senaryo yazarlığı yapmaktadır. Tisch School of the Arts’ın bünyesinde yer alan NYU Film Okulu’nda Lisansüstü Film ve Yeni Medya Profesörü olarak çalışmaktadır.

 

BORA GÖKŞİNGÖL

 

Beykent Üniversitesi Sinema TV mezunu olan Bora Gökşingöl 2006’den beri kurgucu ve renk uzmanı olarak başarılı işlere imza attı. Kurguladığı filmler arasında ‘Üç Maymun’ (Nuri Bilge Ceylan,2008), ‘Kraranlıktakiler’(Çağan Irmak,2009), ‘Vavıen’(Yağmur Taylan ve Durul Taylan,2009), ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ (Nuri Bilge Ceylan,2011), ‘Dedemin İnsanları’ (Çağan Irmak,2011), ‘Kelebeğin Rüyası’ (Yılmaz Erdoğan), ‘Tamam Mıyız?’(Çağan Irmak,2015), ‘Kış Uykusu’ (Nuri Bilge CEYLAN,2013) yer almaktadır.

 

CİHAN AKTAŞ

 

1960’da Erzincan refahiyede doğmuştur. istanbul DGSA mimarlık fakültesini bitirdi. Yenidevir ve Taraf gazetelerinde köşe yazıları yazdı. şuanda dünya bülteni internet sitesinde köşe yazıları, Hayalperdesi e-dergisinde sinema üzerine yazmaktadır. TYB( Türkiye Yazarlar Birliği) tarafından 1995 te yılın hikayecisi 2002’de yılın romancısı olarak ödüllendirilmiştir. Halen Tahran’da Tabatabai Üniversitesi türk dili ve edebiyatı bölümünde dersler veren aktaş evli ve iki çocuk annesidir.

 

COŞKUN ÇOKYİĞİT

 

1959’da Kahramanmaraş’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi edebiyat fakültesi’nde lisans eğitimi aldı. Son Havadis, Tercüman,Türkiye,Akşam,Bugün gibi çeşitli gazetelerde; muhabir, röportaj yazarı, köşe yazarı gibi birçok kademede görev yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC) ve Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyesi olan Çokyiğit, ”Gitmesen Olmaz mı?” isimli şiir kitabının da yazarıdır.

 

İLKSEN BAŞARIR

 

1978’de İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2000 yılında İFR (İstisnai Filmler ve Reklamlar) de yardımcı yönetmen olarak çalışmaya başladı. 2005’ten itibaren, serbest olarak mesleğini sürdüren İlksen Başarır; ANS, Dinamo, PTT, Anka Film gibi yapım şirketleriyle çalıştı. İlksen Başarır; Başka Dilde Aşk(2009), Atlıkarınca(2010), Bir Ömür Yetmez(2011), Erkek Tarafı(2013), Testesteron(2013) filmlerini çekmiştir.

 

 

KRISTINA KREPELA

Dramatik Sanat Akademisi’nde eğitimini Oma tamamladı. Aralarında edebiyat klasiklerinin varolduğu birçok tiyatro oyununda yer aldı ve çok sayda ödüle layık görüldü. Çeşitli Hırvat dizilerinde rol alan Krepela nin uluslararası projeleri arasında; La Femme Muskeeter, Game of Thrones, Missing yer almaktadır. Krepela Türk yonetmenlerle çalışma fırsatı da bulmuş, Mahmut ile Meryem ve “Üç Yol” adlı filmlerde oynamıştir. En son Bruno Cappola ile Three Way Week adlı filminde rol alan Krepela ayrıca Hirvatistan’da birçok animasyon karakterine dublaj yapmaktadır.

 

MICK CASALE

 

Uluslararası alanda tanınmiş bir senaryo “doktoru” ve dramaturgtur. Şrek 3, Şrek Sonsuza Dek Mutlu, Çılgın Bir Gece, The Trials of Henry Kissinger, why we Fight, The House Live In filmleri de dahil birçok filmde, danışmanlık yapmıştır. Ca- sale, 30 yılı aşkındır, New York Üniversitesi’nde dramatik yazarlık dersleri vermektedir ve NYU’nun Ordinaryüs Profesörü olarak onurlandırılmıştır. Yazar, şu anda senaryo yazımı üzerine bir kitap olan Action Precedes Explanation üzerinde çalışmaktadır.

 

OMAR MATWALLY

 

New York doğumlu Metwally, Kliforniya Üniversitesi’nden mezun oldu.İlk sinema deneyimini ‘Ali’ rolüyle, Steven Spielberg’ün Münih filminde gerçekleştirmiştir.2008’de, Gavin Hood’un politik filmi Rendition’daki performansıyla, Cannes Film Festivali’nde ‘Chopard Trophy’ödülünü aldı. Diğer filmleri arasında, Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti II, Day Ten ve Non Stop gibi filmleri yer almaktadır.Metwally yrıca, Broadway’de Six teen Wounded’da oynamış ve sergilediği performansla, 2004’te ” Başrolde En İyi Aktör ” kategorisinde ‘Tony’ ödülüne aday gösterilmiştir.

 

PRAKASH SHARMA

 

Prakash Sharma 1967’de, Mumbai-Hindistan’da doğdu. Şirketi “Prakash Sharma Prodüksiyon”, uluslararası uzun metraj filmllerin ithalat-ihracatında, dağıtımında ve ortak yapımlarda adını duyurdu. Sharma, 2003-2013 yılları arası Bollywood-Mumbai ve Güney Hindistan’da bazı filmleri finanse etti.Sharma, yapım aşamasında olan, Hindistan, Amerika ve Rusya ortak yapımı, “Maha-Avatar-The Legend of Lord Krishna” adlı filmde, yapımcı ve yönetmen olarak yer alacak.

 

TARIK TUFAN

 

1973’te İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’ni tamamladıktan sonra üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe bölümünde gerçekleştirdi. Marmara Üniversitesi Ortadoğu Ülkeleri Enstitüsü’nde Sosyoloji alanında yüksek lisansını tamamladı. Edebiyat dergilerindeki deneme ve öykü çalışmalarının yanında, belgesel ve kurmaca film senaryosu da yazmaktadır.

 

ABDURRAHMAN ÖNER

 

1984, Mersin doğumlu. Dicle Üniversitesi Matematik bölümünden mezun oldu. 2011 yılında, İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Yönetmenlik bölümünü bitirdi. Şu anda Kadir Has Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor ve Buhar Film Prodüksiyon’da yönetmen olarakak çalışmaktadır.FERHAT ASLAN

1993 Marmara Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu olan Ferhat Aslan, eğitimine 1997’ye kadar Cambridge Üniversitesi’nde devam etmiştir. Ferhat Aslan Mars Sinema Grubu’nun dağıtım bölümü genel müdürü olarak kariyerini sürdürmektedir.HAMİD AYDIN

1969’da doğdu, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Turizim hekimliğiyle başlayan serbest hekimlik çalışmaları, 2000’li yıllardan itibaren estetik sektöründe yoğunlaştı. TV programları sunan, gazete,dergi,internet siteleri ve yurtdışı yayınlarına düzenli yazılar yazan Dr. Hamid AYDIN; halen İstanbul’da faaliyet gösteren Estetistanbul Tıp Merkezi’nin Başhekimliği ve Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Vekilliği görevini yürütmektedir.

2014 - JÜRİLER Galeri