2015 - JÜRİLER

UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI JÜRİSİBorislav Chouchkov

Sofya’da Müzik Lisesi’nden sonra National Academy for Theatre and Film Arts’tan mezun olmuştur. İlk prodüksiyon firması olan SIF309’u 19 yaşında kurmuştur. 2003’te Media Business School’dan mezun olmuştur. Aynı sene kardeşi Viktor Chouckov Jr. ile Chouckov Kardeşler isminde film ve belgesel çekecekleri prodüksiyon şirketini kurmuşlardır. 2014’te Almanya’da Tanja Georgieva ve Jan Kruger ile Elemag Pictures isimli şirketi kurmuşlardır.

 

Corinna Dästner

Corinna Dästner 1972 yılında Freigburg Almanya’da doğmuştur. Alman Dili ve Edebiyatı’ndan mezun olan Corinna, Hamburg Üniversitesi’nde Medya Kültürü ve Siyaset Bilimi ve Indiana Üniversitesi’nde Film Teorisi okumuştur. Yüksek lisans tezini de film müzikleri üzerine hazırlamıştır. Hamburg’da yapımcı olarak çalışmış ve 2010’da Amsterdam’da bulunan sanat temelli bir film prodüksiyon şirketi olan Circe Films’in yapım müdürü olmuştur. Şu anda her Eylül ayında düzenlenen, Hollanda Film Festivali’ni gerçekleştiren ve Avrupa işbirliği ile kurulmuş Hollanda Film Buluşmaları’nın koordinatörü olarak çalışmaktadır.

 

Mahmut Fazıl Coşkun

Mahmut Fazıl Coşkun 1973’te doğdu. 1995’te Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra UCLA ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Film, TV ve Dijital Medya eğitimi aldı. 2000 yılından bu yana belgesel ve reklam filmi yönetmenliği yapmaktadır. İlk uzun metraj filmi “Uzak İhtimal” ile dünyanın birçok festivalinden ödülle dönen Coşkun, ikinci filmi “Yozgat Blues” ile bu yaklaşımına devam etmektedir. 

 

Sascha Ley

Film yapımcısı, aktris, vokalist, besteci, şarkı yazarı olan Sascha Ley, müziğe olduğu kadar tiyatroya ve filme de ilgi duyan Lüksemburglu bir sanatçıdır. Uluslararası festivallerin ekranlarında en son görülüşü Margarethe von Trotta’nın “Hannah Arendt”i, Elfi Mikesch’in “Fieber”i ve Philippe Fernandez’in Fransız felsefi bilim kurgu filmi “Cosmodrama” sayesinde olmuştur. Sascha Ley, müziklerinde alışılmamış yollardan gitmeyi sevdiği kadar caza, doğaçlamaya, folklora ve modern müziğe de düşkündür. Müzik, tiyatro ve film işlerine paralel olarak son yıllarda kendisini artan bir ivmede beste yapmaya ve söz yazarlığına ve disiplinlerarası performanslar yaratmaya ve yönetmeye adamaktadır. 

 

Siddiq Barmak

Siddiq Barmak, 1962 yılında Afganistan’da doğmuştur. Moskova’daki VGIK Enstitüsü’nde Sinema dalında yüksek lisans yapmıştır. İlk uzun filmi Osama (2003), Cannes Film Festivali’nde ve Pusan Film Festivali’nde ödüller kazanmış ve Altın Küre Ödülleri’nde yabancı dilde en iyi film seçilmiştir. İkinci filmi Opium War (2008) ise Roma Film Festivali’nde En İyi Film seçilmiştir.

 

KISA KURMACA FİLM YARIŞMASI JÜRİSİ

 

Christophe Loizillon

Christophe, Venedik, Cannes, Karlovy Vary, New York, Clermont Fernand ve Tampere Film Festivallerine seçilmiş 2 uzun metrajlı ve 20 kısa film olan Fransız bir yönetmendir. Christophe, çeşitli filmlerinde “plan-séquence”i denemiştir. 

 

Hu Wei

1983 yılında Pekin’de doğdu. Kurgu ve belgesel arasında pek çok film çekti. Filmleri birçok uluslararası festivalde gösterilip prestijli ödüllerle dönmüştür. Ek olarak, 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde Ahmet Uluçay Büyük Ödülü’nü kazanmıştır.

 

Lendita Zeqiraj

Lendita Zeqiraj, ödüllü Kosova film yönetmeni, senaryo yazarı ve görsel sanatçıdır. Bir film yapımcısı ve sanatçı olarak, her iki dalda da Kosova’da ve Fransa’da eğitim almıştır. Bir sanatçı olarak kariyerine 90’lı yılların sonuna doğru başlamıştır. Sanat eserlerini sergilerken aynı zamanda pek çok belgesel, video ve kısa film yönetmiştir. Bugüne kadar yaptığı işler dünya genelinde Venedik Film Festivali, Telluride Film Festivali, AFI FEST, Palm Springs Kısa Film Festivali, Varşova Uluslararası Film Festivali, Busan Uluslararası Film Festivali, Oberhausen, Selanik, Kahire Film Festivali gibi prestijli festivaller de dahil olmak üzere 200’den fazla uluslararası festivalde gösterilmiş ve pek çoğundan ödülle dönmüştür. 2014 yılında Kosova Kültür Bakanlığı’nın verdiği yıllık Sinematik Başarı Mükemmeliyet Ödülü’nü kazanmıştır.

 

Onur Yağız

Onur Yağız 1986’da Fransa’da doğdu. İlk filmi Patika’yı yönetmeden önce Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde edebiyat, tiyatro ve sinema eğitimi aldı.

 

Orhan İnce

1983 Diyarbakır doğumlu yönetmen lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema ve Televizyon bölümünde yaptı. Mezuniyet sonrası Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon bölümü yüksek lisans bölümüne girdi ve eğitim süreci devam etmektedir.

2015 - JÜRİLER Galeri